Kategorie

Arduino Shield - klawiatury i wyświetlacze

Wizualizacja informacji dla użytkownika może być zaimplementowana w urządzeniach elektronicznych na wiele sposobów. Pośród nich najpopularniejsze są wyświetlacze 7-segmentowe, diody LED oraz wyświetlacze ciekłokrystaliczne (LCD), które posiadają największe możliwości zobrazowania informacji – za pomocą liter, cyfr, znaków interpunkcyjnych, znaków specjalnych oraz zróżnicowanych symboli graficznych. Z myślą o ułatwieniu projektowania Twoich urządzeń, przygotowaliśmy ofertę nakładek Arduino Shield, wyposażonych w programowalny wyświetlacz LCD i klawiaturę przyciskową.

Filtrowanie

Napięcie zasil. od
Napięcie zasil. do
UC - Mikrokontroler:
UC - Pamięć Flash:
UC - Pamięć RAM:
UC - Piny cyfrowe:
UC - Kanały PWM:
Producenci
Napięcie wyjścia od
Napięcie wyjścia do
UC - Taktowanie:
UC - Rdzeń:
UC - Ethernet:
UC - Moduł WiFi:
UC - Bluetooth:
UC - GSM/GPRS:
UC - Interfejs UART:
UC - Interfejs USB:
UC - Interfejs I2C:
UC - Interfejs SPI:
UC - Interfejs CAN
UC - Przetwornik CA:
UC - Przetwornik AC:
UC - wejścia analog.:
UC - microSD:

Jak używać nakładek z wyświetlaczem LCD i klawiaturą do Arduino?

W podstawowym wydaniu wyświetlacz LCD wbudowany w Arduino Shield składa się z dwóch wierszy po 16 znaków. Maksymalnie możemy na takim wyświetlaczu wyświetlić informację złożoną z 32 znaków. Użycie wyświetlacza jest łatwe dzięki darmowej bibliotece Arduino “LiquidCrystal”. Napisanie zaledwie kilkunastu linijek kodu pozwoli Ci na zaprojektowanie menu obsługi maszyny CNC (przykładowo) z możliwością nawigacji za pomocą klawiatury przyciskowej, również na wyposażeniu nakładki. Klawiatura przyciskowa komunikuje się z Arduino poprzez dzielnik rezystorowy podłączony do jednego z wejść przetwornika analogowo-cyfrowego. Każdy przycisk klawiatury jest rozpoznawany poprzez wartość napięcia podawanego na wejście analogowe mikrokontrolera.

Jakie warunki zasilania muszą być spełnione dla Arduino Shieldów z wyświetlaczem na pokładzie?

Nakładka Arduino Shield z wyświetlaczem LCD i klawiaturą przyciskową wymaga zasilania napięciem 5 V, które zapewni prawidłowe podświetlenie ekranu oraz kontrast, tym samym ułatwiając odczyt informacji. Ponieważ podczas zasilania Arduino napięciem dostarczanym przez port USB mogą pojawić się wahania, które będą się objawiać przygasaniem znaków na wyświetlaczu bądź pojawianiem się słabo widocznych prostokątnych pól w ich miejscu, warto zastosować zewnętrzny zasilacz stabilizowany DC o napięciu 7 V lub 9 V, z wtykiem o średnicy wewnętrznej wynoszącej 2,1 mm. Jest on kompatybilny ze złączem zasilającym na płytce Arduino.