Kategorie

Czujniki przepływu

Miernik przepływu to urządzenie wykonujące pomiar ilości cieczy i gazów. Niektóre czujniki przepływu umożliwiają pomiar ilości gazu lub cieczy przepływającej w ciągu określonego przedziału czasowego, np. 1 l/min, a jeszcze inne zliczają ilość gazu lub cieczy, jaka przepłynęła przez organ probierczy czujnika, podając na liczniku analogowym bądź wyświetlaczu LCD, informację o przepływie powietrza w ilości np. jednego litra. W ofercie naszego sklepu znajdziesz także czujniki umożliwiające wykonywanie pomiaru odczynu pH cieczy, a także sprawdzenie czystości cieczy.

Jak działa elektromechaniczny czujnik przepływu cieczy?

Organem probierczym czujnika przepływu jest mała turbina z łopatkami oraz czujnik Halla. Podczas przepływu cieczy przez czujnik, ciśnienie cieczy (np. wody) wywiera nacisk na łopatki turbiny, wprawiając ją w ruch obrotowy. Na wale turbiny zamontowany jest nieruchomy magnes. Wraz z obracającą się turbiną, magnes na wale mija nieruchomy element czujnikowy, czego następstwem jest wytworzenie zmiennego pola magnetycznego, które powoduje powstanie niewielkiego napięcia. Wygenerowane w czujniku Halla napięcie, jest zamieniane na impuls, który zostaje zliczony przez układ pomiarowy, co za pośrednictwem algorytmu pomiarowego pozwala uzyskać informację o ilości przepływającej cieczy przez czujnik. Identyczna zasada działania jest używana w hydroelektrowniach podczas sprawdzania warunków parametrów pracy turbin wodnych, przed ich sprzężeniem z generatorami prądotwórczymi i załączeniem do sieci elektroenergetycznej.

Czujniki przepływu cieczy i gazów - idealne do współpracy z systemami wbudowanymi

Oferta sklepu Botland obejmuje szereg wielu modułów i przystawek, które łatwo można podłączyć do mikrokontrolerów, tworząc rozbudowany system pomiarowy. Pośród nich, są to również czujniki do pomiaru przepływu ilości cieczy i gazów, takie jak np. czujnik YF-G1, umożliwia pomiar ilości cieczy w zakresie od 2 do 100 l/min. Metoda pomiaru wykorzystuje efekt Halla. Złącze czujnika ma trzy przewody - czerwony dla podłączenia napięcia zasilania pomocniczego w zakresie od 5V do 24V, czarny przewód do masy zasilania oraz żółty przewód odpowiedzialny za przesyłanie impulsów pomiarowych. Czujnik może współpracować m.in. z platformą Arduino.