Kategorie

Złącza sieciowe RJ

Złącza sieciowe RJ już wiele lat temu całkowicie i niepodzielnie zdominowały rynek urządzeń sieciowych oraz telefonicznych i nic nie wskazuje na to, aby taki stan rzeczy miał się zmienić. Pomimo ogromnych unowocześnień, jakie obserwujemy w innych segmentach IT, wszystkie urządzenia z interfejsem LAN lub modemem telefonicznym w dalszym ciągu używają złączy typu RJ. W tej kategorii znajdziesz szereg wtyków oraz gniazd, dedykowanych zarówno dla sieci lokalnych, jak i urządzeń telefonicznych, domofonów, itp.

Filtrowanie

Złącza - Typ
Złącza - Standard
Ilość pinów
Raster

Rodzaje złączy RJ

Złącza sieciowe RJ stanowią całą rodzinę elementów, różniących się nie tylko wymiarami, ale także liczbą i ułożeniem styków oraz… zastosowaniem. Oprócz typowych, handlowych oznaczeń (np. RJ-11, RJ-45, etc.), należy koniecznie znać także drugi sposób określania budowy złączy, używający dwóch liter – P oraz C – a także dwóch cyfr, następujących bezpośrednio po nich. Przykładowo, złącze 4P2C ma 4 pozycje, ale tylko 2 styki. Z kolei wtyk 8P8C – najczęściej nazywany także RJ-45 – jest szerszy niż złącza 4P oraz 6P i obejmuje 8 styków, zajmujących wszystkie 8 pozycji. Co ważne, każde z typowych złączy modularnych (RJ) wyposażone jest w zatrzask zintegrowany z obudową. Gwarantuje on pewny kontakt wszystkich par styków i zabezpiecza przed przypadkowym wyrwaniem lub wypadnięciem wtyczki z gniazda.

Wtyki sieciowe do wszelkich zastosowań

W naszej ofercie znajdziesz między innymi komplety wtyków 8P8C, dedykowane do użycia w komputerowych sieciach lokalnych (LAN) i kompatybilne ze wszystkimi gniazdami Ethernet – pakowane po 5 lub 100 sztuk. Niektóre złącza są kompatybilne z przewodami sieciowymi kategorii 6 (CAT. 6e). Mamy także dostępne od ręki wtyki 6P4C, służące do zarabiania na końcówkach przewodów telefonicznych, współpracujących z telefonami stacjonarnymi, faksami czy modemami ADSL. Należy pamiętać, że do montowania złączy na przewodach konieczna jest odpowiednia zaciskarka, obsługująca najczęściej różne złącza sieciowe RJ w rozmiarach od 4 do 8 pozycji.

Gniazda sieciowe

W tej kategorii znajdziesz także różnego rodzaju gniazda sieciowe, współpracujące z wtykami modularnymi typu RJ. Jeżeli planujesz wykonanie lub odświeżenie instalacji internetowej, doskonałym wyborem będą gniazda natynkowe 1- lub 2-torowe. Przy planowaniu instalacji należy pamiętać, że dla każdego gniazdka należy przewidzieć poprowadzenie osobnego przewodu z routera lub przełącznika sieciowego. Jeżeli zajdzie potrzeba przedłużenia przewodu lub połączenia dwóch kabli sieciowych w istniejącej instalacji, przydatne będą złącza dwustronne, zawierające dwa połączone ze sobą 1:1 gniazda 8P8C, umieszczone w estetycznej (białej lub beżowej) obudowie. Dla nowo projektowanych urządzeń, rekomendujemy także złącza sieciowe RJ do montażu przewlekanego na płytkach drukowanych. Posiadamy zarówno pojedyncze gniazda ze wskaźnikami stanu linii (w postaci diod LED), jak i listwy po 16 gniazd ustawionych w dwóch rzędach – przydatne do budowy dużych urządzeń sieciowych lub serwisu już istniejących.