Kategorie

Złącza ARK

Złącza ARK mają postać modułów składających się z co najmniej dwóch wyprowadzeń z zaciskami śrubowymi, które są izolowane względem siebie. Takie złącza śrubowe są używane do zaciskania przewodów, które nie są lutowane bezpośrednio do płytki drukowanej. Złącze ARK wyposażone w dużą ilość wyprowadzeń, umożliwia podłączenie dużej ilości przewodów np. do wspólnego styku masy na płytce PCB, obwodów przełączników i gniazdek elektrycznych, a także modułów dystrybucji napięcia i urządzeń TV. W ofercie sklepu Botland znajdziesz złącza ARK typu męskiego i żeńskiego o różnej ilości wyprowadzeń.

Filtrowanie

Złącza - Typ
Złącza - Standard
Ilość pinów
Raster

Budowa i rodzaje złączy ARK

Najczęściej, styki wyprowadzeń złącz ARK są wykonane ze stopu miedzianego, który jest wytrzymały mechanicznie na odkształcenia, które mogą powstać podczas montażu żył przewodów wykonanych z podobnego materiału co zacisk wyprowadzenia. Takie rozwiązanie zapobiega poluzowaniu przewodu oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia korozji styku bądź przewodu, także gdy jest wykonany z mniej wytrzymałego materiału niż styk wyprowadzenia w złączu. Złącza ARK posiadają różne rodzaje zacisków wyprowadzeń pod kątem ich budowy mechanicznej. Pośród nich, rozróżnia się przede wszystkim zaciski śrubowe, które wykorzystują śruby z łbem płaskim lub krzyżakowym, umożliwiającym zaciśnięcie części przewodzącej przewodu elektrycznego. Jest to jeden z najprostszych rodzajów montażu przewodów, często wykorzystywany w przemyśle. Zapewnia trwały i stabilny styk, nawet w obwodach wysokoprądowych. Innym rodzajem złącza typu ARK, jest zacisk sprężynowy, który w swojej konstrukcji wykorzystuje siłę naprężeń mechanicznych sprężyn utrzymujących przewód w styku. Taki zacisk stanowi dobrą alternatywę dla zacisku śrubowego i ma zastosowanie przy przewodach o mniejszych przekrojach i przy ograniczonej ilości miejsca na podzespoły w urządzeniu.

Złącza zasilające wielu zastosowań

Nasza oferta obejmuje także złącza DC o średnicy zewnętrznej 5,5mm i średnicy wewnętrznej 2,1mm bądź 2,5mm. Takie złącze umożliwia podłączenie zasilacza sieciowego zasilającego np. moduł dystrybucji napięcia dla systemu monitoringu obrazu. Z kolei 12-pinowe kostki elektryczne, doskonale sprawdzą się przy montażu bądź modyfikacji rozdzielnic elektrycznych w obiektach budowlanych.