Kategorie

Przewody do serw

Przewody do serw

Budując zdalnie sterowany model, podstawową jednostką jest serwomechanizm, dzięki któremu możliwe są wszelkiego rodzaju ruchy mechanizmów zainstalowanych w Twoim modelu. Serwomechanizmy składają się z silnika napędowego prądu stałego, potencjometru, wewnętrznego układu sterującego pracą silnika oraz przekładni zębatych. Przekładnie mogą być plastikowe, metalowe bądź carbonowe (CFRP). Każdy zestaw trzeba podłączyć, dlatego sprawdź w naszym sklepie kategorię przewody do serw i skompletuj swój model!

Filtrowanie

Przewód - Typ
Przewód - Standard
Ilość pinów
Kolor
Długość przewodu
Raster

Rodzaje serwomechanizmów

W chwili zakupu serwomechanizmu do naszego modelu zdalnie sterowanego, mamy do wyboru dwa rodzaje serw - analogowe lub cyfrowe. Wybierając klasyczne serwo analogowe, sygnał z odbiornika przetworzony zostaje przez wewnętrzny układ elektroniki na napięcie, w zależności od wychylenia drążka w nadajniku. Podczas kontroli położenia przekładni sprzężonego z potencjometrem następuje zmiana rezystancji pomiędzy końcem ścieżki oporowej, a odczepem. Silnik sterowany jest sygnałem PWM, czyli różnicy położenia drążka, a położenia obecnego. Częstotliwość sygnału w tego rodzaju serwach wynosi 50 Hz.

Serwomechanizm cyfrowy

Drugim rodzajem serwomechanizmu, który możemy wybrać jest serwo cyfrowe. Główną różnicą w tym rozwiązaniu jest zainstalowany mikrokontroler, który możemy dowolnie zaprogramować np. na dany zakres ruchu czy prędkość. Wspomniany mikrokontroler automatycznie porównuje aktualną pozycję serwomechanizmu z zadaną przez drążek. Częstotliwość jaką dysponuje serwo to ponad 300 Hz. W praktyce oznacza to krótszy czas trwania każdego impulsu przy mniejszym okresie przebiegu. Wybierając rodzaj serwa, należy kierować się konkretnymi kryteriami - jeżeli zależy nam na wysokiej precyzji, szybkości oraz krótkim czasie reakcji, wybierzmy serwo cyfrowe. Jeżeli mechanizm ma służyć nam do zastosowań hobbystycznych i niewymagane są wysokie parametry, wybierzmy analog.

Grupy serwomechanizmów

Ogólnie możemy wyróżnić trzy grupy serwomechanizmów - micro, mini oraz standard. Micro serwomechanizmy o wadze do 10g stosowane są z reguły w małych modelach i zazwyczaj posiadają plastikowe przekładnie zębate. W mini serwach do wagi ok 25g, w większości przypadków stosowane są przekładnie metalowe bądź CFRP. Są one w stanie przenosić większe momenty siły niż wersje micro. Serwa standard to z kolei duże rozwiązania o wadze ok 50g, szeroko stosowane w modelach o sporych rozmiarach. Każde serwo trzeba jednak podłączyć, dlatego zapraszamy do naszego działu przewody do serw, gdzie znajdą Państwo szeroki asortyment kabli i rozgałęziaczy!