Kategorie

Czujniki pirometryczne wysokiej temperatury

Czujniki pirometryczne wysokiej temperatury wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie pomiar kontaktowy byłby niewygodny lub niebezpieczny. Analiza promieniowania podczerwonego wysyłanego przez ciało pozwala na odczytanie jego temperatury z dużą dokładnością. Dzięki temu czujniki pirometryczne wysokiej temperatury stosowane są w warsztatach, fabrykach i zakładach przemysłowych, na przykład do pomiaru temperatury szybko poruszających się elementów lub wielu przedmiotów jednocześnie. W tej kategorii znajdziesz szeroki wybór sensorów termicznych wysokiej temperatury, a także inne, bezkontaktowe termometry wykorzystujące podczerwień - na przykład czujniki medyczne czy kamery termowizyjne. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem dostępnym w tym dziale oraz z pozostałymi ofertami w Botland.

Filtrowanie

Napięcie zasil. od
Napięcie zasil. do
Moduł - typ
Moduł - Temperatura od
Moduł - Temperatura do
Moduł - Temperatura dokładność
Moduł - Odległ. do
Moduł - Odległ. od
Moduł - montaż
Producenci

Czujniki pirometryczne wysokiej temperatury

Czujniki pirometryczne wysokiej temperatury wykorzystuje się podczas dokonywania pomiarów w miejscach, do których dostęp jest utrudniony lub niebezpieczny dla użytkownika i przyrządów pomiarowych. Ten rodzaj sensorów umożliwia mierzenie temperatury w sposób bezkontaktowy, co jest wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem na przykład w zakładach przemysłowych, fabrykach czy warsztatach - często znajdują się tam elementy pod wysokim napięciem lub szybko poruszające się, których nie powinno się dotykać. Czujniki pirometryczne opierają swoje działanie o odczyt wartości promieniowania podczerwonego emitowanego przez ciało, którego temperatura jest mierzona - parametry fal IR (z angielskiego infrared, czyli podczerwonych) są następnie analizowane przez urządzenie odczytowe, co pozwala uzyskać informację o temperaturze źródła promieniowania. Sensory pirometryczne umożliwiają pomiar bardzo wysokich temperatur, nawet do kilkuset lub kilku tysięcy stopni Celsjusza. Dzięki temu znajdują zastosowanie w przemyśle oraz badaniach naukowych.

Inne termometry bezkontaktowe

Promieniowanie podczerwone jest wykorzystywane także przez wiele innych czujników temperatury, również tych, które nie są przeznaczone do pomiaru bardzo wysokich wartości temperaturowych. Sensory IR stosuje się na przykład w termometrach medycznych przeznaczonych do dokonywania bezdotykowych pomiarów temperatury u pacjentów. Na podobnej zasadzie działają także kamery termowizyjne oraz niektóre urządzenia nadzoru wizyjnego w zakładach przemysłowych.

Dobieranie urządzenia do różnych zastosowań

Podobnie jak w przypadku innych przyrządów pomiarowych, przy wybieraniu czujników pirometrycznych wysokiej temperatury i innych sensorów termicznych wykorzystujących promieniowanie podczerwone należy szczególną uwagę zwrócić na zakres pomiarowy i dokładność pomiarów. W zależności od modelu i planowanego zastosowania dolna granica zakresu pomiarowego może wynosić od -70°C do 0°C, natomiast górna - między 80°C a 380°C. Dokładność pomiaru czujników dostępnych w tej kategorii mieści się w zakresie od ±0,1°C do ±0,1°C. Warto pamiętać, że ten parametr zależy od planowanego zastosowania - bardziej drobiazgowe będą urządzenia medyczne i przyrządy precyzyjne, natomiast w przypadku czujników mających dawać orientacyjny wynik w zupełności wystarczy mniejsza dokładność. Jeżeli zamierzasz wykorzystać sensory do swojego projektu elektronicznego, koniecznie zwróć uwagę na kompatybilność z platformą, na której pracujesz. W tej kategorii oferujemy czujniki pirometryczne wysokiej temperatury zgodne między innymi z Arduino i STM32 Nucleo.

Jakie czujniki pirometryczne znajdziesz w tym dziale?

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór czujników pirometrycznych wysokiej temperatury, a także innych sensorów termicznych i urządzeń pomiarowych, wykorzystujących detekcję promieniowania podczerwonego. Dostępne są kamery termowizyjne, termometry medyczne do zdalnego pomiaru temperatury pacjenta i moduły przeznaczone do montażu w bardziej rozbudowanych projektach elektronicznych. Wszystkie produkty zostały stworzone przez uznanych producentów, takich jak DFRobot, SparkFun czy Seeedstudio. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą czujników pirometrycznych dostępną w tej kategorii, a także do odwiedzenia naszego bloga i innych działów Botland.