Kategorie

Arduino seria Nano - oryginalne płytki

Po sukcesie płytki Arduino Uno, producent wprowadził na rynek płytkę Arduino Nano, która w zależności od modelu wykorzystuje mikrokontrolery Atmega 168 oraz Atmega 328p. Niewielki rozmiar płytki pozwala na jej szerokie zastosowanie w najmniejszych projektach urządzeń elektronicznych, robotów, układów automatyki, zabawek itp. Płytki Arduino Nano, to także znakomite rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą od podstaw nauczyć się programowania systemów wbudowanych. Ponadto, w oparciu o Nano - jedne z najmniejszych płytek od Arduino, będziesz mógł również wykonać ciekawe i praktyczne projekty IoT.

Arduino Nano - poznaj mniejszego brata Arduino Uno!

Podobnie jak Arduino Uno, płytka Arduino Nano jest platformą wykorzystującą mikrokontroler. Wbrew pozorom, mimo niewielkich wymiarów płytka w dalszym ciągu daje użytkownikowi duże możliwości konfiguracyjne. W zależności od wersji, na pokładzie znajduje się mikrokontroler Atmega328 o zegarze 16MHz, znany z Arduino Uno, bądź Atmega4089 o zegarze 20MHz, a w nowszych płytkach wyposażonych w czujniki - nRF52480 o zegarze 64MHz. Natomiast w płytkach zaprojektowanych również pod aplikację IoT, zastosowano mikrokontroler Microchip SAMD21G18A taktowany zegarem 48MHz. Płytka może być zasilana napięciem 3,3V lub 5,0V. W skład wyprowadzeń płytki, wchodzi 14 konfigurowalnych pinów dwustanowych, z czego 6 pinów może dostarczać sygnał PWM, 8 pinów analogowych, 2 piny RESET oraz 6 pinów odpowiadających za dostarczanie zasilania płytki i urządzeń z nią współpracujących. Przetwornik ADC umieszczony na płytce, umożliwia odczyt napięć z przedziału 0V - 5V, z 10-bitową rozdzielczością. W zależności od wersji, wbudowana pamięć FLASH mieści 16kB lub 32kB danych, z czego 2kB pamięci zajmuje bootloader - program rozruchowy. Komunikacja z komputerem odbywa się poprzez port micro USB.

Arduino Nano - wielkie możliwości w jednej, niewielkiej płytce!

Płytki Arduino Nano, stanowią osnowę dla szerokiego zakresu aplikacji o charakterze użytkowym, zajmując przy tym bardzo małą ilość miejsca, która obok parametrów sprzętowo-programowych platformy z mikrokontrolerem, również ma znaczenie w aplikacjach, które mają ograniczoną ilość fizycznego miejsca. Dzięki temu, Arduino Nano jest bardzo dobrą alternatywą dla płytki Arduino Uno i innych większych płytek z mikrokontrolerami. Płytki Nano możesz zastosować do takich aplikacji jak m.in. wykrywacze metalu, systemy wideorozpoznawania twarzy i innych obiektów w czasie rzeczywistym, czujniki medyczne, roboty, układy automatyki przemysłowej, jak również domowej, współpraca z aplikacjami na systemie Android, urządzenia łączności GSM, aplikacje Virtual Reality i inne szeroko rozumiane aplikacje dla systemów wbudowanych.

Odkrywaj świat internetu rzeczy z płytką Arduino Nano 33 IoT!

Dzięki niewielkim wymiarom, łatwej obsłudze i wszechstronności zastosowania, płytka Arduino Nano zyskała popularność pośród wielu hobbystów jak i profesjonalistów, czego następstwem jest powstanie kolejnej wersji tej płytki - Nano 33 IoT. Wyposażona w mikrokontroler ARM Cortex M0+, moduł łączności bezprzewodowej ESP32 wspierający technologie Wi-Fi i Bluetooth oraz układ ATECC608A odpowiadający za bezpieczną wymianę danych z urządzeniami zewnętrznymi, płytka Nano 33 IoT stanowi ciekawą propozycję dla wszystkich, którzy chcą zbudować takie projekty jak np. układ uruchamiający gotowanie wody w czajniku pod wpływem otwierania się bramy wjazdowej na posesję, czy zaawansowany system symulacji obecności osób fizycznych w mieszkaniu. Wbudowana przetwornica napięcia, pozwala na zasilanie płytki napięciem do 21V, co umożliwia podłączenie bardziej energochłonnych urządzeń (np. silników elektrycznych ze sterownikami) bez ich nadmiernego nagrzewania się.