Jak zbudowane są wyświetlacze OLED?
Podobnie jak wyświetlacze LED, również wyświetlacze OLED opierają się na technologii półprzewodnikowej. Główna warstwa wyświetlacza ma grubość od 100 nm do 500 nm, co odpowiada w przybliżeniu 1/200 grubości ludzkiego włosa. Najczęściej wyświetlacze OLED są budowane z 2-3 warstw materiału organicznego, w których dwie przewodzące warstwy odpowiadają za przesyłanie elektronów z anody do końcowej trzeciej warstwy, która emituje światło. Fundament wyświetlacza zwykle jest wykonywany z tworzyw sztucznych, szkła i folii, a warstwa emisyjna z polimerów. Anoda odpowiada za wprowadzanie dziur elektronowych podczas przepływu prądu, zaś katoda za wprowadzanie elektronów podczas przepływu prądu. Warstwa przewodząca odpowiada za dostarczanie dziur elektronowych z katody i jest wykonywana z polimeru przewodzącego - polianiliny. Warstwa emisyjna odpowiada za emisję elektronów z katody i jest wykonywana z polifluorenu i dostarcza obraz docelowy.
Jak działają wyświetlacze OLED?
Aby wyświetlacz OLED mógł działać, musi mieć dostarczone zasilanie pomocnicze z baterii bądź zasilacza stabilizowanego. Prąd elektryczny płynie od katody do anody poprzez warstwy przewodzące. Katoda wprowadza elektrony do warstwy emisyjnej, zaś anoda zdejmuje elektrony z warstwy przewodzącej, tj. wprowadza do niej dziury elektronowe. Między warstwą emisyjną a przewodzącą, gdy elektrony natrafiają na dziurę elektronową, wypełniają ją, czego następstwem jest uwolnienie energii w formie fotonów, czyli cząstek światła. W ten sposób warstwa emisyjna wyświetlacz OLED emituje obraz. Kolor świecącego obrazu zależy od ilościowego składu chemicznego warstw wyświetlacza, a jego jasność zależy od poboru prądu, przy czym im większy pobór prądu, tym wyświetlacz będzie jaśniej świecić. Wyświetlacz OLED to wysokiej jakości ekran wykorzystywany w wielu projektach.
Wyświetlacz OLED - wiele praktycznych zalet i zastosowań
Popularność wyświetlaczy OLED w wielu aplikacjach konsumenckich i profesjonalnych, jest oparta na ich wielu zaletach. Zastosowanie materiałów z tworzyw sztucznych wpłynęło na zwiększenie trwałości wyświetlaczy oraz zmniejszenie ich masy. Ponadto, z uwagi na absorpcję światła przez szklaną warstwę fundamentową w wyświetlaczach LED i LCD, które w wyświetlaczach OLED nie jest stosowane bądź jest dodawane w niewielkiej ilości, zastosowanie elementów z tworzyw sztucznych i polimerów zaowocowało bardziej wyraźnym obrazem oraz wyeliminowało konieczność używania podświetlania pomocniczego, co korzystnie przełożyło się na obniżenie zużycia energii ze źródła zasilania. Wyświetlacze OLED również są bardzo dobrze czytelne w szerokim zakresie kąta między linią wzroku obserwatora a normalną do powierzchni wyświetlacza.