Kategorie

Grove - moduły do komunikacji

Komunikacja bezprzewodowa jest atutem, który z pewnością zwiększy atrakcyjność i praktyczność Twojego projektu. W dobie rozwijającej się technologii internetu rzeczy (IoT), coraz więcej otaczających nas urządzeń dostaje możliwość sterowania nimi przez internet - dzięki temu, możesz np. zdalnie zagotować wodę na herbatę, będąc w drodze do domu. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór wielofunkcyjnych modułów komunikacyjnych Grove wspierających łączność za pośrednictwem sieci WiFi, Bluetooth, a także fal radiowych.

RFID i LoRa - komunikacja radiowa na wzorowym poziomie

RFID to technologia łączności polegająca na bezprzewodowym przesyłaniu i identyfikacji danych za pomocą fal radiowych. Oznaczając przedmioty unikalną etykietą RFID, możesz śledzić ich lokalizację. Jest to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed kradzieżą własności, a także stanowi jeden z najważniejszych elementów budowy kart kredytowych, umożliwiając realizację płatności poprzez usługi bankowości elektronicznej. Wprowadzoną w 2012 roku technologię radiokomunikacyjną LoRa, stanowi protokół zaprojektowany w celach komunikacji na zasięg do ok. 20km, przede wszystkim z myślą o komunikacji między urządzeniami poprzez sieci Machine To Machine (M2M) oraz internet rzeczy (IoT). Technologia LoRa pozwala na rozbudowanie sieci komunikacyjnej nawet do milionów węzłów przy użyciu urządzeń zajmujących niewielką powierzchnię. LoRa jest protokołem wielowarstwowym, który dzięki możliwości szyfrowania danych na poziomie sieci, oprogramowania i osprzętu zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa komunikacji za pośrednictwem tego protokołu, a także posiada zaimplementowany algorytm zwiększający przepustowość sieci przy jednoczesnym oszczędzaniu energii pobieranej przez urządzenia komunikacyjne.

Komunikacja GPS poprzez interfejs UART z modułami Grove

Aby mikrokontroler mógł współuczestniczyć w procesie pozyskiwania i akwizycji danych pomiarowych przez system GPS, konieczne jest podłączenie do niego odpowiedniej aparatury zewnętrznej, która będzie realizowała ten proces. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu interfejsu UART, zapewniającego wydajną i niezawodną komunikację drogą szeregowej transmisji danych między mikrokontrolerem. Za pomocą oferowanego przez nas programowalnego modułu interfejsu Grove GPS-UART wyposażonego w antenę, możesz obsłużyć do 66 kanałów komunikacyjnych. Moduł odznacza się wysoką czułością z dokładnością do -160dBm, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w projektach urządzeń realizujących usługi nawigacyjne i lokalizacyjne. Prędkość transmisji danych można ustawić w zakresie od 9600 do 115200 b/s. Moduł bazuje na słynnym układzie scalonym ESP8266 i pozwala na komunikację mikrokontrolera z urządzeniami zewnętrznymi poprzez sieć WiFi. Konstrukcja i oprogramowanie modułu wspiera szyfrowanie danych wg standardów WEP, WPA, WPA2, AES, WAPI i TKIP, a także protokoły DHCP, NMEA i U-Blox 6. Ponadto, moduł posiada możliwość ręcznego konfigurowania adresów MAC i IP. Interfejs Grove GPS-UART, jest także kompatybilny z płytkami Arduino, Raspberry Pi i BeagleBone.