Kategorie

Kulki podporowe

Wśród różnych metod napędu robotów mobilnych, układy kołowe są wciąż najprostszym, najtańszym i najbardziej niezawodnym wyborem. Do uzyskania zwrotnej i efektywnej platformy jezdnej wystarczą nawet dwa napędzane niezależnie koła – jednak, jak powszechnie wiadomo, stabilność mechaniczną można uzyskać przy zapewnieniu minimum trzech punktów podparcia. Rolę tego ostatniego może pełnić trzecie koło, tzw. samonastawne. Znacznie prostsze i wygodniejsze rozwiązanie stanowią kulki podporowe, dobrane odpowiednio do rozmiaru i masy robota.

Materiały kulek podporowych

Dostępne w naszej ofercie kulki podporowe są oferowane w dwóch głównych wykonaniach: metalowym oraz plastikowym. To pierwsze rozwiązanie doskonale nadaje się do zastosowania w większych, cięższych konstrukcjach, które dodatkowo mogą być narażone na trudniejsze warunki eksploatacji. Przykładowo: jeżeli robot będzie się poruszał po korytarzach lub pomieszczeniach użytkowych, należy się spodziewać, że kulka metalowa dłużej zachowa gładkość powierzchni (w porównaniu z elementami plastikowymi), co wpływa nie tylko na wynikową wartość współczynnika tarcia, ale także na estetykę konstrukcji. Kulki podporowe wykonane z tworzywa sztucznego znacznie lepiej sprawdzą się natomiast w najmniejszych konstrukcjach – ich masa jest bowiem aż czterokrotnie niższa od masy kulek metalowych o tej samej średnicy. W przypadku lekkich i szybkich robotów, napędzanych silnikami wyposażonymi w przekładnie o relatywnie niskim przełożeniu, masa jest parametrem szczególnie ważnym.

Z rolkami czy bez?

Najmniejsze, lekkie kulki podporowe mogą pracować umieszczone bezpośrednio w obejmie, która jednocześnie przytrzymuje kulkę na właściwym miejscu (uniemożliwiając jej wypadnięcie) i stanowi element mocujący całość do podwozia robota. W ten sposób zbudowane są kulki podporowe o średnicach 3/8 cala (około 9,5 mm) oraz ½ cala (12,5 mm). Większe modele – Ball Caster ¾” (19 mm) oraz 1” (25,4 mm) są wyposażone w trzy rolki, ustawione w obejmie co 120 stopni. Takie rozwiązanie pozwala na znaczną redukcję tarcia i pozytywnie wpływa nie tylko na parametry jezdne całego robota, ale także na żywotność elementów składowych podpory. Rolki mogą mieć postać podłużnych wałków lub niewielkich kółeczek, dla których w górnej części obejmy przewidziane zostały odpowiednie wycięcia umożliwiające swobodne obracanie się.

Wszystko w jednym

W przypadku stosowania kulek podporowych konieczne jest takie dobranie średnicy, aby podstawa robota znajdowała się pod odpowiednim kątem do podłoża – wpływ na ten kąt mają wymiary i konstrukcja podwozia, sposób zamontowania silników lub przekładni, a także średnica kół napędowych. Jeżeli potrzebujesz rozwiązania uniwersalnego, wybierz zestaw Tamiya 70144 – kupując ten produkt, otrzymujesz dwa moduły. Wysokość każdego z nich możesz skonfigurować na dowolną spośród następujących wartości: 11, 16, 25, 27, 35 oraz 37 mm. W ten sposób idealnie wypoziomujesz platformę robota, niezależnie od wymiarów konstrukcji i zastosowanych kół.