Kategorie

Akcesoria do paneli słonecznych

Odnawialne źródła energii dawno już przestały być inżynierską mrzonką i przedmiotem zainteresowania technologicznych futurystów. Potężne farmy fotowoltaiczne czy nawet spore elektrownie wiatrowe są już nie tylko coraz częściej spotykanym elementem polskiego krajobrazu, ale także ważnym tematem w ogólnoeuropejskiej polityce środowiskowej. Jednak oprócz instalacji wartych wiele milionów złotych, coraz częściej można spotkać małe ogniwa i baterie fotowoltaiczne, których celem jest zasilanie niewielkich urządzeń instalowanych w przestrzeni publicznej. Dla takich właśnie małych instalacji dedykujemy akcesoria do paneli słonecznych dostępne w tej kategorii.

OZE – zalety i ograniczenia w pigułce

Do oczywistych zalet odnawialnych źródeł energii w skali krajowej czy kontynentalnej należy ich aspekt ekologiczny – energia słońca czy wiatru jest (na naszą miarę) niewyczerpana, stąd umiejętne z niej korzystanie pozwala na obniżenie eksploatacji złóż naturalnych. Jednak w przypadku mniejszych urządzeń – np. infokiosków, czujników telemetrycznych czy stacji obsługi rowerów miejskich – na pierwszy plan wysuwa się możliwość zasilania danego urządzenia bez konieczności doprowadzania do niego przewodów zasilania sieciowego. Sporym ograniczeniem wszystkich systemów OZE jest fakt, że dostępność energii zależy w ogromnym stopniu od aktualnej pogody oraz pory dnia – stąd konieczność odpowiedniego zarządzania pozyskaną energią. Jej nadmiar należy zmagazynować, a w momentach ograniczenia „dostawy” mocy (np. w nocy, gdy brakuje światła słonecznego) – pobrać potrzebną energię z akumulatora. I tutaj właśnie w grę wchodzą różnego rodzaju akcesoria do paneli słonecznych, czyli inteligentne kontrolery ładowania akumulatorów.

Solarne regulatory ładowania w ofercie Botland

W tej kategorii znajdziesz doskonałe kontrolery ładowania PWM, pełniące rolę swego rodzaju „interfejsu” pomiędzy akumulatorem (czyli lokalnym magazynem energii), a źródłem (czyli panelem fotowoltaicznym) i odbiornikiem energii (czyli obciążeniem, lub – inaczej mówiąc – zasilanym przez ten system urządzeniem). Przykładowo, model AZO Digital SOL-30ED obsługuje akumulatory o napięciu 12 V lub 24 V i zapewnia prąd ładowania aż do 30 A. Co bardzo ważne, sterownik ten został wyposażony w zabezpieczenia zarówno przed przeładowaniem akumulatora, jak i jego całkowitym rozładowaniem. Funkcje te są realizowane poprzez – odpowiednio – odłączenie panelu słonecznego lub obciążenia. Urządzenie zostało wyposażone w prosty, intuicyjny interfejs użytkownika, składający się z wyświetlacza LCD oraz kilku przycisków sterujących. Znajdziesz tutaj także podobne akcesoria do paneli słonecznych, różniące się funkcjonalnością i osiągami elektrycznymi.

Moduły oraz akcesoria do paneli słonecznych małej mocy

W naszej ofercie umieściliśmy również podstawowe akcesoria połączeniowe, a także moduły dedykowane do współpracy z małymi ogniwami i bateriami fotowoltaicznymi. Znajdziesz tutaj zarówno niewielkie, proste ładowarki do akumulatorów lipol, jak i złożone, wielowyjściowe moduły zarządzania energią. Natomiast jeżeli poszukujesz najprostszych, ale niezbędnych akcesoriów do paneli słonecznych – złączy, przewodów oraz adapterów – w tej kategorii znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Wśród produktów ze wspomnianej grupy znalazły się m.in. wielometrowe przedłużacze do paneli solarnych wyposażone w standardowe złącza, stosowane w instalacjach fotowoltaicznych.