Kategorie

Zworki

Bardzo dobrą metodą konfigurowania w obszarze hardware układów elektronicznych począwszy od małych obwodów elektronicznych poprzez różnego rodzaju sterowniki, podzespoły komputerowe po rozbudowane układy wieloprocesorowe są zworki nakładane na piny elektryczne.

Filtrowanie

Złącza - Typ
Złącza - Standard
Ilość pinów
Raster

Zworki i piny elektryczne - obszary zastosowania

Zworka to element powszechnie stosowany w elektronice, znany również pod nazwą pochodzącą z języka angielskiego – jumper. Zworka to nic innego jak miniaturowe, metalowe wtyki żeńskie połączone ze sobą. Z punktu widzenia obwodu elektrycznego stanowią zwarcie. Najbardziej rozpowszechnionym i ustandaryzowanym typem zworki jest zworka dwu-pinowa o rastrze (rozstawie pinów) 2,54 mm, w której metalowe wtyki są pokryte z zewnątrz tworzywem sztucznym zapewniającym izolację zworki od otaczających ją elementów elektronicznych. Każdy, kto choć raz kompletował komputer stacjonarny podczas jego pierwszego uruchomienia wybierał odpowiednią konfigurację np. na płycie głównej lub w podłączonym do niej twardym dysku właśnie za pomocą zworek. Nałożenie zworki na piny elektryczne, czyli zamknięcie obwodu elektrycznego, aktywuje pewne jego funkcjonalności, jak na przykład określenie częstotliwości taktowania procesora czy wartość napięcia zasilania. Często zworki służą do zresetowania konfiguracji układu elektronicznego przywracając go do ustawień fabrycznych gdzie np. zastosowanie zamiast niej przycisku mogłoby spowodować ten proces nieumyślne i w sposób niezamierzony przez użytkownika.

Zworka kontra plug and play

Trendy w elektronice użytkowej, a szczególnie w obszarze komputerów i ich akcesoriów rozwijają się kierunku stosowania rozwiązań, które towarzyszą nam od dłuższego już czasu, a mowa tutaj o plug and play. Programowe możliwości autokonfiguracji urządzeń ułatwiają użytkownikowi ich obsługę. Z drugiej strony jednak wielu specjalistów stosuje nadal zworki i piny elektryczne ze względu na większą niż software odporność konfiguracji typu hardware. W programie może wystąpić nieprzewidziany przez programistę błąd podczas gdy zworka daje jednoznaczny wybór w konfiguracji, a w dodatku nie potrzebujemy do jej przestawienia klawiatury czy wyświetlacza.

Typy zworek

Mimo, że zworka jest bardzo prostym elementem elektronicznym, jej wszechstronne zastosowanie w układach elektronicznych zaowocowało pojawieniem się na rynku zworek w różnych wersjach kolorystycznych co ułatwia ich identyfikację czy też podział funkcji w danym układzie elektronicznym. Istnieją również zworki o wydłużonej obudowie ułatwiającą ich użytkowanie np. bez stosowania kleszczy czy pęset.