Kategorie

Kamery IP

Kamera IP to urządzenie integrujące kamerę z transceiverem z protokołem internetowym. Odbiera dane sterujące i wysyła dane dotyczące obrazu przez sieć internetową. Kamery IP są powszechnie stosowane do nadzoru pomieszczeń w sklepach, w domach itp. W przeciwieństwie do analogowych kamer telewizji przemysłowej (CCTV) nie wymagają lokalnego urządzenia rejestrującego, a jedynie dostępu do zwykłej sieci lokalnej, która zazwyczaj i tak znajduje się w takich miejscach. Urządzenia te mają wiele zalet w  porównaniu z systemami analogowymi. Kamery IP zazwyczaj oferują wyższą jakość obrazu przy jednocześnie niższej cenie całej instalacji. Dodatkowo dzięki temu, że kamery wyposażone w transceivery sieciowe korzystają z Internetu, można mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie.

Filtrowanie

Kamera - matryca:
Rozdzielczość:
Producenci
Interfejs:
Kamera - typ:
Kamera - obiektyw
Kamera - filtr IR

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Internetowe kamery do nadzoru

Kamery IP są obecnie szeroko wykorzystywane w systemach nadzoru przemysłowego - monitorują otoczenie w sklepach, fabrykach, biurach czy centrach handlowych. Dzięki prostocie instalacji wykorzystującej istniejącą w budynku infrastrukturę ethernetową są tanie w montażu i utrzymaniu. W związku z tym, że łączy się je z istniejącymi kablami sieciowymi, urządzenia rejestrujące umieścić można wraz z całym sprzętem teleinformatycznym. Dzięki zaawansowanej automatyce wbudowanej w tego rodzaju urządzenia liczba kamer i pojemność dyskowa rejestratorów mogą zostać ograniczone. Wszystko to przekłada się na redukcję kosztów.

Historia rozwoju kamer IP

Pierwsza scentralizowana kamera IP pojawiła się w 1996 roku. Chociaż promowano ją wtedy jako urządzenie zapewniające bezpośredni dostęp do rejestrowanego obrazu z dowolnego miejsca z połączeniem internetowym, kamera te nie mogła przesyłać strumienia wideo w czasie rzeczywistym z uwagi na wysokie wymagania dotyczące przepustowości łącza. Początkowo system pracował na niestandardowym oprogramowaniu, ale latem 1998 roku zaczął przenosić się na Linuksa. W następnych latach pojawiło się wiele nowych interfejsów i API dla kamer IP, takich jak VAPIX czy RTSP. W 1999 na rynku zaprezentowano pierwszą zdecentralizowaną kamerę IP. System Linux zawierał już wówczas funkcje zarządzania wideo, alarmami i nagrywaniem. Pierwsza kamera IP z wbudowaną analizą treści wideo została zaprezentowana w 2005 roku. Była ona w stanie wykrywać wiele różnych zdarzeń, takich jak kradzież obiektu, przekroczenie linii przez człowieka, wjechanie w zdefiniowaną strefę lub ruch samochodu w niewłaściwym kierunku.

Standardy wykorzystywane przez kamery sieciowe

Kamery analogowe CCTV wykorzystywały formaty telewizyjne (np. CIF, NTSC, PAL czy SECAM). Od 2000 roku Nastąpił zwrot w branży telewizji konsumenckiej w kierunku rozdzielczości HD (np. 1080P (Full-HD), 4K (Ultra-HD) i formatu panoramicznego 16:9). Kamery poszły za tymi trendami. Aby rozwiązać problemy związane ze standaryzacją kamer wideo IP, w 2008 roku utworzono dwie grupy branżowe: Open Network Video Interface Forum (ONVIF) i Physical Security Interoperability Alliance (PSIA). Kamery IP mogą różnić się od siebie rozdzielczością, funkcjami, kodowaniem i API. Kamery i sprzęt nagrywający, które działają w tym samym standardzie, mogą ze sobą współpracować.