Opis produktu: Fototranzystor TEFT4300 3 mm 925 nm
Fototranzystor w obudowie 3 mm. Maksymalna czułość dla fali o długości 925 nm. Kąt odczytu 30 °.Soczewka zaciemniona. Szczegóły w dokumentacji.
Specyfikacja fototraznystora
- Maksymalna czułość dla fali o długości: 925 nm
- Filtr światła dziennego
- Szybki czas odpowiedzi
- Kąt odczytu: ± 30 °
Rysunek przedstawia wykres czułości czujnika w funkcji długości fali:
Fototranzystor - tranzystor sterowany światłem
Tranzystor to wynalazek, który na zawsze zmienił oblicze elektroniki i wszystkich gałęzi nauki i techniki, w których elektronika ma swój współudział. Te wszechstronne elementy umożliwiły realizację licznych dyskretnych układów wzmacniających i przełączających, a także układów scalonych. Jednak rozwój technologii tranzystorów trwał dalej i trwa po dziś dzień. Pośród licznych odmian tranzystorów, pojawiły się także fototranzystory, które nie są sterowane sygnałami elektrycznymi, a sygnałami świetlnymi, które poprzez fototranzystor są zamieniane na odpowiednio wzmocniony sygnał elektryczny.
Jak działa fototranzystor?
W odróżnieniu od klasycznego tranzystora bipolarnego, prąd bazowy jest wytwarzany i sterowany przez światło zamiast bezpośredniego źródła napięcia wymuszającego przepływ prądu niezbędnego do wysterowania bazy fototranzystora. Fototranzystor skutecznie przetwarza energię świetlną na sygnał elektryczny. W fototranzystorze prąd bazowy powstaje, gdy światło pada na światłoczuły obszar bazy półprzewodnika. Złącze typu p-n kolektor-baza jest wystawione na światło wpadające przez otwór soczewki w obudowie tranzystora. Gdy nie ma padającego światła, występuje tylko niewielki, generowany termicznie prąd upływu w obwodzie kolektor-emiter. Za wyjątkiem sposobu wytwarzania prądu bazy, działanie fototranzystora polegające na wzmacnianiu i przełączaniu sygnałów elektrycznych jest identyczne z trójelektrodowym tranzystorem bipolarnym.
Przydatne linki |