Kategorie

Tuleje dystansowe

Tuleje dystansowe wykorzystuje się w różnych branżach do zachowania stałej odległości między montowanymi elementami. Stanowią istotny element w projektach elektronicznych, gdzie zbyt mała odległość między częściami układu może negatywnie wpływać na działanie całości (na przykład poprzez tworzenie niepożądanych połączeń elektrycznych). Tulejki dystansowe mogą być metalowe lub plastikowe, a także być wyposażone (jedno- lub obustronnie) w różne rodzaje gwintów ułatwiających montaż. Oprócz tulejek w kształcie walca, popularne są także tuleje heksagonalne (o przekroju sześciokąta foremnego). Dobrze dobrana tuleja dystansowa może decydować o jakości projektu i jego trwałości.

Tulejki dystansowe - Budowa i materiał wykonania

Przydatność tulejki do danego zastosowania określa przede wszystkim jej budowa (długość, średnica wewnętrzna i zewnętrzna, kształt, ewentualna obecność i rodzaj gwintu) oraz materiał wykonania (tuleje metalowe lub z tworzywa sztucznego). W przypadku wykorzystania tulejek w elektronice, warto zwrócić uwagę na wartość przewodzenia prądu i ciepła oraz odporność na ciepło (niektóre tulejki plastikowe mogą nadtopić się w bardzo wysokiej temperaturze). Dostępne są między innymi tuleje nylonowe oraz mosiężne. Istotna jest także obecność gwintu (gwintowanie jest częściej spotykane w tulejach metalowych, niż tych z tworzywa) oraz jego rodzaj - najpopularniejsze gwinty w tulejkach do projektów elektronicznych to M2 i M3. Tulejka dystansowa musi być dobrze dobrana do Twojego projektu.

Tuleje dystansowe - zastosowanie

W projektach elektronicznych stosuje się tuleje dystansowe do mocowania płytek drukowanych, modułów czy wsporników. Stosowane są między innymi do montowania płytek rozszerzeń w popularnych mikrokontrolerach, takich jak Arduino czy Raspberry Pi. Mogą służyć one do rozdzielenia części elektronicznych lub stanowić element pomocniczy podczas montażu układu elektronicznego w docelowym położeniu (na przykład wewnątrz obudowy). Tulejki dystansowe często sprzedawane są w większych zestawach, zawierających dodatkowo śrubki montażowe i inne przydatne elementy - takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić pieniądze i uniknąć sytuacji, w której podczas składania projektu nagle zabraknie istotnej części. Warto też wyposażyć się w komplet tulejek o różnych rozmiarach i gwintach, dzięki czemu nie trzeba robić osobnych zakupów przed tworzeniem kolejnego projektu. Tulejki dystansowe to jedne z elementów, które zawsze przydadzą się w warsztacie elektronika.