Kategorie

Baterie AA (R6)

Baterie R6 - Baterie w rozmiarze AA, czyli popularne paluszki, są bodaj najczęściej wykorzystywanym źródłem zasilania w bateryjnych urządzeniach codziennego użytku. Przed wyborem baterii warto zastanowić się nad charakterystyką urządzenia, w którym będą pracowały – w części urządzeń doskonale sprawdzą się tanie baterie AA. Bateria R6 to uniwersalne źródło zasilania do wielu urządzeń.

Filtrowanie

Ogniwo - Ilość
Napięcie wyjścia od
Pojemność mAh
Producenci
Masa
Długość
Wysokość
Szerokość
Ogniwo - Typ
Ogniwo - Obudowa

Baterie AA (R6) – paluszki paluszkom nie równe

Tanie baterie AA, w cenach zaczynających się od kilkudziesięciu groszy za sztukę, najczęściej są zwykłymi bateriami cynkowo-węglowymi. Baterie R6 charakteryzują się stosunkowo niską pojemnością i nadają się do urządzeń o niskim poborze mocy. Typowymi przykładami takich zastosowań są zegary i budziki (mechaniczne lub z ekranami LCD) czy piloty zdalnego sterowania. W przypadku urządzeń o poborze prądu rzędu kilkuset miliamperów, znacznie lepszym wyborem okażą się paluszki alkaliczne, charakteryzujące się nie tylko znacznie wyższą pojemnością, ale także dłuższym okresem przydatności do użycia. Z tego względu, jeżeli zdarza nam się zapominać o wymianie baterii, lepiej jest zastosować baterie alkaliczne, które mimo wyższej ceny dłużej posłużą w urządzeniach o mniejszym poborze mocy. W przypadku zabawek napędzanych silnikami elektrycznymi, latarek czy niektórych aparatów fotograficznych i radioodbiorników jedynym słusznym wyborem będą baterie LR6, czyli właśnie alkaliczna odmiana baterii AA.

R6 Bateria AA - Parametry, o których warto pamiętać

Większość użytkowników zna wartość napięcia nominalnego baterii AA, które wynosi 1,5V. Znacznie mniejszy odsetek z nas pamięta zazwyczaj o innych, równie ważnych parametrach. Przykładowo, nie wszystkie baterie są w stanie pracować w wystarczająco szerokim zakresie temperatur. Jeżeli należymy do fotograficznych pasjonatów i używamy aparatu lub osprzętu (np. zewnętrznej lampy błyskowej), które są zasilane bateriami w rozmiarze R6, warto zaopatrzyć się w porządne baterie alkaliczne, np. z serii Duracell Industrial.

Baterie AA - Baterie dla profesjonalistów

Paluszki z serii Duracell Industrial doskonale sprawdzą się w zakresie temperatur otoczenia od -20oC aż do +54oC, a więc w zakresie przekraczającym nawet możliwości pracy wielu aparatów fotograficznych. Niska impedancja wewnętrzna przy częstotliwości 1 kHz predysponuje baterie do pracy w aplikacjach o dużym poborze prądu (także impulsowym). Należy pamiętać, że stosowanie baterii każdego typu w warunkach przekraczających charakterystykę producenta może wiązać się nie tylko z ograniczoną żywotnością i efektywnością źródła zasilania, ale także z ryzykiem uszkodzenia baterii.