Kategorie

Kondensatory ceramiczne THT

Kondensatory ceramiczne THT - Kondensator to element elektroniczny pasywny - zbudowany jest z przewodnika przedzielonego dielektrykiem. Kondensator ceramiczny jest znacznie mniej wrażliwy na uszkodzenia niż równie popularny kondensator elektrolityczny. Sklep oferuje szeroki wybór kondensatorów ceramicznych - od najmniejszych pojemności (6,8 pF) do znacznie większych (470 nF). Wszystkie komponenty wykonane są z wykorzystaniem ceramiki o bardzo dobrych właściwościach.

Filtrowanie

RLC - Typ SMD/THT
RLC - Tolerancja
RLC - Rezystancja
RLC - Pojemność

Kondensatory ceramiczne THT

Kondensator ceramiczny wykonywany jest z jednej lub kilku płytek z materiałów ceramicznych. Zastosowana ceramika oferuje różne właściwości, w zależności od dobranego rodzaju materiału. Względna przenikalność elektryczna jest od kilku do kilkudziesięciu tysięcy razy większa, niż przenikalność próżni. Tak wysokie wartości pozwalają zbudować niewielkie komponenty, których możliwości mogą równać się z osiągami, jakie oferują kondensatory elektrolityczne. Bardzo dużą zaletą ceramicznych kondensatorów ceramicznych jest brak polaryzacji - to ich największa przewaga nad kondensatorami elektrolitycznymi.

Zasada działania i zastosowanie kondensatorów ceramicznych

Działanie kondensatora można porównać do bufora, który przechowuje energię wewnątrz, a w momencie odcięcia od źródła zasilania jeszcze przez chwilę ją oddaje. Działanie lepiej może zobrazować przykład, w którym dioda LED podłączona jest do baterii, a kondensator jest zamontowany równolegle przed diodą. W momencie zamknięcia obwodu dioda się zaświeci (a kondensator naładuje). Po odłączeniu dioda nie zgaśnie od razu, a dopiero po kilku sekundach. Powodem jest “uwolnienie” energii zgromadzonej w kondensatorze. Bardzo często używa się ich razem z cewkami budowania filtrów mających na celu oczyszczenie sygnału lub ustabilizowanie napięcia. Ceramiczne kondensatory świetnie sprawdzają się w układach, w których wartość napięcia może zmieniać się bardzo często. Doskonale nadają się również do zastosowania w elektronice cyfrowej, która opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu mikrokontrolerów. Kondensatory ceramiczne szczególnie dobrze sprawdzają się przy filtrowaniu wysokich częstotliwości. Niestety, gorzej radzą sobie z niskimi częstotliwościami - kondensatory elektrolityczne działają dokładnie odwrotnie, dlatego warto stosować je razem, łącząc zalety i eliminując wady. Warto pamiętać, że cena kondensatorów ceramicznych jest niższa od elektrolitycznych - taka informacja może mieć znaczenie przy zakupie większych ilości (na przykład do masowej produkcji).