Kategorie

Rezonatory

Rezonatory to pasywne elementy elektroniczne, które wykorzystywane są zazwyczaj do stabilizacji częstotliwości drgań oscylatorów elektronicznych. Wykorzystuje się je przykładowo podczas budowy zegarka elektronicznego (lub innego elektronicznego urządzenia odmierzającego czas) lub do zdalnie sterowanych urządzeń, które korzystają z fal radiowych do przesyłu informacji (na przykład pilot i odbiornik do zabawkowych modeli aut). Częstotliwość pracy takich elementów wynosi od kilkudziesięciu kHz do kilkudziesięciu lub nawet kilkuset MHz - w ofercie posiadamy rezonatory od około 32 kHz do 16 MHz. Dostępne są zarówno elementy wykonane w technologii SMD (montaż powierzchniowy), jak i w technologii THT(montaż przewlekany).

Rezonatory

Rezonator kwarcowy to jeden z podstawowych elektronicznych elementów pasywnych. Jego działanie opiera się na zjawisku piezoelektrycznym. Głównym zadaniem komponentu jest ustabilizowanie częstotliwość drgań oscylatorów w urządzeniach elektronicznych. Dzięki bardzo wysokiej precyzji, rezonatory stale wykorzystuje się w radiotechnice oraz technice cyfrowej. Na ich podstawie można zbudować bardzo precyzyjny zegar czy pilota do zdalnie sterowanego samolotu. Działanie rezonatora kwarcowego opiera się na interakcji między odkształceniami na powierzchni płytki z kwarcu oraz polem elektrycznym - dochodzi wtedy do sprzężenia powstającego dzięki zjawiskom piezoelektrycznym typowym dla kwarcu.

Co oferujemy?

W ofercie nasz sklep posiada szeroki wybór rezonatorów kwarcowych. Posiadamy elementy przystosowane do montażu przewlekanego (THT), które z łatwością będziesz mógł również wykorzystać na płytce testowej. Oferujemy również duży wybór takich komponentów wykonanych w technologii SMD (do montażu powierzchniowego) - sprawdzają się one znakomicie w szczególności w projektach, w których duże znaczenie ma ilość miejsca. W asortymencie znajdziesz rezonatory kwarcowe SMD o częstotliwościach 8 MHz, 12 MHz i 16 MHz, w obudowach plastikowych i metalowych oraz rezonatory THT o częstotliwościach 3,579545 MHz, 4 MHz, 8 MHz, 12 MHz, 14,7456 MHz i 16 MHz. Posiadamy także rezonator kwarcowy przeznaczony do pracy w zegarku, o wymiarach 2 mm na 6 mm, który charakteryzuje się o częstotliwością 32,768 kHz. Cena pojedynczego elementu jest zazwyczaj mniejsza niż złotówka, natomiast żaden komponent z tej kategorii nie przekracza kwoty trzech złotych.