Kategorie

Mikrokontrolery AVR

Mikrokontrolery AVR - Procesory należą do grupy wynalazków, które zrewolucjonizowały nie tyle samą elektronikę i informatykę, ale prawie każdą możliwą płaszczyznę, w której te dwie dziedziny odgrywają istotną rolę. Poza komputerami i telefonami, każdy obecnie produkowany samochód, zestaw kina domowego, automat vendingowy, zautomatyzowana linia montażowa w fabryce, czy też system nawigacji - mają w swojej budowie zawarty przynajmniej jeden mikroprocesor, który realizuje szereg odpowiednich instrukcji, niezbędnych do wykonania procesu, którym steruje. Postęp w dziedzinie systemów wbudowanych zaowocował powstaniem swego rodzaju mikroprocesora w bardziej zwartej postaci, a jest nią mikrokontroler - szczególnie popularne w tej grupie są mikrokontrolery AVR.

Mikrokontroler, a mikroprocesor

Zarówno mikroprocesory jak i mikrokontrolery powstały z myślą o aplikacjach czasu rzeczywistego. Obie grupy tych układów scalonych mają ze sobą wiele cech wspólnych jak i znaczących różnic między sobą. Patrząc na obudowę takich układów, trudno je odróżnić na pierwszy rzut oka. W obydwu przypadkach, liczba zewnętrznych wyprowadzeń z obudowy wynosi od 6 do 100, a nawet więcej. Najważniejszą różnicą pomiędzy mikrokontrolerem a mikroprocesorem jest rozmieszczenie pamięci RAM, ROM, EEPROM oraz FLASH, które w mikrokontrolerze współtworzą jego strukturę wewnętrzną, podczas gdy w mikroprocesorze są one oddzielnymi podzespołami znajdującymi się na zewnątrz. Względem mikroprocesorów, mikrokontrolery odznaczają się znacznie mniejszym poborem energii oraz potrzebują do pracy mniejszej ilości elementów zewnętrznych, co znacznie obniża koszty ich zastosowania. Mikroprocesory zaś wykonują zwykle bardzo złożone zestawy instrukcji i rozkazów, niezbędnych do takich zadań jak tworzenie oprogramowania, dokumentów, gier komputerowych czy stron internetowych, co wymaga udziału większej ilości pamięci, których moduły z powodu swojego fizycznego rozmiaru stanowią osobne elementy względem struktury wewnętrznej mikroprocesora. W mikrokontrolerach, zestawy instrukcji i rozkazów są bardziej ograniczone i mniej rozbudowane, dzięki czemu z powodzeniem znajdują zastosowanie w rozmaitych aplikacjach - również w tych o znacznie ograniczonej fizycznej ilości miejsca na osprzęt. W tej roli, znakomicie sprawdzają się 8-bitowe mikrokontrolery AVR.

AVR - mikrokontrolery o szerokim wachlarzu zastosowań

Wprowadzone i rozwijane przez firmę Atmel od drugiej połowy lat 90. mikrokontrolery AVR, okazały się bardzo dobrym rozwiązaniem jako osprzęt sterujący wielu urządzeń praktycznego zastosowania. W oparciu o mikrokontroler AVR, możesz zaprojektować i zbudować sterowanie różnymi procesami sprzętowymi - m.in. instalacjami oświetleniowymi - zarówno takimi jak ozdoby świąteczne czy oświetlenie drogowe roweru (kierunkowskazy wyróżnią cię na drodze!), panel kontrolny maszyny roboczej z wyświetlaczem LCD, sterownik silnika DC, alarm antywłamaniowy, a także jako element elektryfikacji makiety fragmentu krajobrazu - jako sterownik miniaturowych szlabanów kolejowych, sygnalizacji świetlnej, czy oświetlenia ulicznego. Nie bez powodu, programowanie mikrokontrolerów AVR jest zagadnieniem poruszanym na wielu kierunkach studiów technicznych. Społeczność użytkowników mikrokontrolerów AVR zrzesza zarówno hobbystów i profesjonalistów na całym Świecie. Potężna baza pomocnych poradników, bibliotek oraz projektów obejmujących kody programów wraz ze schematami. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący w dziedzinie programowania, czy masz już na swoim koncie kilka własnych rozbudowanych projektów - Ty również możesz współtworzyć grono użytkowników mikrokontrolerów AVR.

Bogata oferta osprzętu i przydatnych akcesoriów do mikrokontrolerów AVR

W ofercie sklepu Botland znajdziesz szeroki zakres elementów niezbędnych do zaprogramowania mikrokontrolera AVR i zrealizowania Twojego projektu. Aby zaprogramować mikrokontroler, potrzebny jest programator, który odpowiada za komunikację mikrokontrolera z komputerem. Tak jak każdy układ scalony, również mikrokontroler do pracy potrzebuje dostarczania zasilania napięciem pomocniczym, które programatory także w razie potrzeby mogą dostarczyć, a po zaprogramowaniu mikrokontrolera i zamontowaniu go do Twojego urządzenia, napięcie możesz dostarczyć za pomocą zasilacza lub baterii - jeżeli Twój zasilacz generuje na wyjściu dużą ilość zakłóceń, to koniecznie dobierz odpowiedni stabilizator napięcia - w zależności od modelu mikrokontrolera AVR, należy podłączyć stabilizator o napięciu wyjściowym 1,8V, 3,3V lub 5,0V wraz z kondensatorami celem zachowania prawidłowego działania. Ważnym elementem jest także rezonator kwarcowy z dobranymi kondensatorami, który wytwarza niezbędne dla prawidłowej pracy mikrokontrolera impulsy zegarowe o jednakowych odstępach czasowych. Do zrealizowania prostych jak i zaawansowanych projektów z pewnością przydadzą Ci się płytki stykowe umożliwiające łatwe prototypowanie i sprawdzanie poprawności działania projektów bez konieczności lutowania, diody LED dostępne w różnych kolorach, rezystory, potencjometry, kondensatory o różnych wartościach i tranzystory bipolarne oraz tranzystory MOSFET, które będziesz mógł wysterować niewielkim napięciem z wyjścia mikrokontrolera AVR, np. w celu sterowania prądem pobieranym przez silnik robota, wpływając na jego prędkość jazdy.