Kategorie

Dystanse

Dystans - Zastosowanie uniwersalnych obudów w konstrukcji urządzeń elektronicznych pozwala tworzyć estetyczne i trwałe produkty bez konieczności inwestowania w bardzo drogie technologie, znane z produkcji masowej (np. formy wtryskowe do tworzyw sztucznych). Jednak rzadko się zdarza, aby obudowa idealnie pasowała do elektroniki pod każdym względem, nawet, jeśli projekty płytek drukowanych są wykonane specjalnie dla danego modelu obudowy. W takich (i wielu innych) przypadkach z pomocą przychodzą dystanse, które pozwalają łatwo ustalić położenie płytek oraz innych podzespołów urządzenia.

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Rodzaje materiałów stosowane w produkcji dystansów

Elementy dystansowe znajdują szerokie spektrum zastosowań – zarówno w montowaniu pojedynczych płytek drukowanych lub ich zestawów (stosów), jak i w wielu układach mechanicznych, makietach i zestawach uruchomieniowych czy… drukarkach 3D oraz robotach. Tulejki metalowe, najczęściej mosiężne, doskonale nadają się do podtrzymywania cięższych podzespołów – w szczególności, jeżeli potrzebne są relatywnie długie dystanse (rzędu kilkudziesięciu milimetrów). Metalowe dystanse sprawdzą się też w aplikacjach pracujących w warunkach wysokich temperatur (np. w pobliżu głowic drukarek 3D lub niedaleko radiatorów). Elementy plastikowe (najczęściej nylonowe lub poliamidowe) mają natomiast szereg innych zalet – doskonale izolują elektrycznie (co ma znaczenie szczególnie w układach pracujących na różnych potencjałach, w częściach sieciowych zasilaczy, etc.), a ponadto mogą kompensować nieznaczne różnice wymiarowe, jeżeli dokładność wykonania odpowiadających otworów w obu płytkach jest zbyt mała, aby możliwe było zastosowanie sztywnych dystansów metalowych. Dystans to element konieczny w warsztacie każdego elektronika i robotyka.

Gwinty, rodzaje i kształty dystansów

Dystanse metalowe są produkowane najczęściej w formie sześciokątnych tulejek (choć zdarzają się też wykonania o okrągłym przekroju), natomiast w przypadku elementów tworzywowych równie często spotyka się tulejki okrągłe, co sześciokątne. Wykonania sześciokątne są oferowane zazwyczaj w wersjach z dwoma różnymi gwintami (wewnętrznym oraz zewnętrznym) lub obydwoma gwintami wewnętrznymi, podczas gdy dystanse okrągłe mogą mieć zarówno gwinty, jak i przelotowe, gładkie otwory osiowe. W przypadku gwintów podaje się ich rozmiar najczęściej w standardzie metrycznym (np. M2, M2,5, M3), zaś dla tulejek okrągłych producenci podają po prostu dwie średnice (zewnętrzną oraz wewnętrzną). Zastosowanie dystansów z gwintem zewnętrzno-wewnętrznym pozwala na łatwe składanie wielu płytek jedna nad drugą, poprzez wkręcenie gwintu zewnętrznego jednego dystansu w otwór następnego.

Dystanse w ofercie sklepu internetowego Botland

W tej kategorii znajdziesz bogatą ofertę tulejek nylonowych o różnych długościach – 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, czy 20 mm z gładkim otworem przelotowym oraz dystanse gwintowane (z/w) o długościach od 6 do 25 mm. Dostarczamy także dystanse mosiężne o różnych długościach, zarówno z gwintami M3, jak i M4. Specjalnie dla płytek Raspberry Pi przygotowaliśmy zestawy dystansów wraz z kompatybilnymi śrubkami, a nawet nakrętkami, przy czym tulejki mają gwinty M2,5 i długości 10, 20 lub 30 mm. Dla osób często majsterkujących oraz właścicieli profesjonalnych warsztatów rekomendujemy całe zestawy elementów łączeniowych, wykonanych z metalu lub nylonu i oferowane w wygodnych, praktycznych organizerach.