Kategorie

Układy scalone step-up / step-down

Przetwornice impulsowe, bo to właśnie urządzenie kryje się pod nazwą układu scalonego step-up/step-down, to kategoria, w której oferujemy asortyment do samodzielnego montażu w swoim modelu. Urządzenia te służą do konwersji napięcia stałego, co czynią z dużą sprawnością. A zatem straty mocy są niewielkie. Poprzednie zalety czynią te układy idealnie nadającymi się do systemów czy modeli opartych na zasilaniu bateryjnym. Serdecznie zapraszamy na zakupy.

Filtrowanie

Napięcie zasil. od
Napięcie zasil. do
Napięcie wyjścia od
Napięcie wyjścia do
Wydajność prąd
Długość
Szerokość
Wysokość
Stabilizator - Typ
Stabilizator - Rodzaj

Zalety i wady zasilaczy impulsowych

Układy scalone step-up/step-down posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jedną z najważniejszych jest ich bardzo wysoka sprawność, nieraz przekraczająca nawet 90%. Jest to niezwykle ważne przy układach opartych na bateriach lub akumulatorach. Ich stosunkowo niewielkie wymiary i mała masa również nie są bez znaczenia. Dzięki szerokiemu zakresowi napięcia wejściowego (od 100 do 240 V) dają możliwość stosowania ich we wszystkich krajach świata.

Nie ma róży bez kolców

Układy scalone step-up/step-down posiadają szereg zalet, a wśród nich między innymi odporność na zakłócenia z sieci i krótkie zaniki napięcia. Wytwarzane są niższym kosztem. Posiadają też wbudowanie zabezpieczenia przed zwarciem. Nie ma jednak róży bez kolców. Nie ma też idealnego urządzenia elektronicznego. Źle zbudowany, bądź skonstruowany z niskiej jakości materiałów, może doprowadzić do zakłóceń na wysokich częstotliwościach oraz powodować niestabilną pracę całego układu i podłączonych urządzeń. Skomplikowana budowa oraz ilość potrzebnych do pracy części wpłynęły na koszt konstrukcji tego typu zasilaczy. Wprowadzenie odpowiednich układów scalonych w XXI wieku pozwoliło jednak na wyeliminowanie tego problemu.

Ostrożnie, urządzenie pod napięciem!

Przy układach, które są zasilane bezpośrednio z sieci, główny kondensator filtrujący umieszczony za układem prostownika może utrzymywać napięcie z uwagi na brak obciążenia. Należy unikać kontaktu z nim, gdyż grozi to porażeniem prądem elektrycznym. W ubiegłych latach częste były usterki tych kondensatorów, spowodowane niską jakością ich produkcji. Częstymi reperkusjami było więc wylewanie się elektrolitu, a nawet eksplozja, co kończyło się uszkodzeniem płyty głównej, jak i elementów z nią współpracujących.