Kategorie

Podstawki pod układy scalone

Wygięte nóżki i połamane piny to obraz układów scalonych – szczególnie tych bardzo drogich – który elektronikom spędza sen z powiek. Uszkodzony pin nie zawsze można naprawić. Łatwo jest odłamać taki element, a scalak (pomimo pozostałych, ponad 30 sprawnych nóżek) będzie nadawał się tylko do kosza. Jeśli jest to drogi mikrokontroler, układ programowalny, bądź precyzyjny przetwornik analogowo-cyfrowy, taki wypadek może być poważnym problemem podczas realizacji układu. Na szczęście takim wypadkom można przeciwdziałać, wykorzystując podstawki pod układy scalone. Pozwalają one na łatwiejszy montaż układów scalonych, lub też szybkie i proste ich wielokrotne wymienianie, bez ryzyka uszkodzenia płytki drukowanej wielokrotnym lutowaniem, lub zepsucia samego układu scalonego poprzez wyrwanie mu pinu.

Gniazda dla układów scalonych w różnych obudowach

W ofercie naszego sklepu znaleźć można podstawki pod układy scalone dedykowane do różnych obudów układów scalonych. Przewidziane są do montażu przewlekanego, czyli takiego, w którym nóżki elementu elektronicznego przechodzą przez otwory w płytce drukowanej i łączone są z polami lutowniczymi za pomocą cyny z jednej (na ogół spodniej) strony lub dwóch. W przypadku zastosowania podstawki lutuje się ją w miejscu przeznaczonym do montażu danego układu, a sam układ wsuwa w otwory podstawki. Tego rodzaju elementy montażowe często stosuje się przy drogich elementach, by nie uszkodzić ich lutowaniem, a także przy elementach często wymienianych, na przykład pamięciach z programem dla procesora w systemach wbudowanych.

Uniwersalne i niedrogie podstawki DIP

Najprostszymi podstawkami pod układy scalone są tak zwane podstawki DIP, przeznaczone do umieszczania w nich układów w obudowie o tej samej nazwie. DIP, czyli Dual In-line Package, to obudowa z dwoma rzędami pinów. Nóżki układów w obudowach DIP mają zazwyczaj raster 2,54 mm, czyli 0,1 cala. W podstawkach pod układy scalone w obudowach DIP znajdują się analogicznie rozmieszczone szczeliny, wyposażone w metalowe, sprężynujące elementy. Znaczna siła docisku tych sprężyn do metalowych wyprowadzeń układu scalonego zapewnia doskonały kontakt elektryczny pomiędzy pinem a gniazdem w podstawce, nawet przy wielokrotnym wkładaniu i wyjmowaniu elementu z podstawki.

Dedykowane podstawki ZIF dla delikatnych elementów

Inną odmianą podstawek pod układy scalone są tzw. gniazda ZIF (Zero Insertion Force), czyli o zerowej sile potrzebnej do wpięcia układu. Dzięki ich konstrukcji nacisk na piny układów scalonych wywierany jest dopiero po zatrzaśnięciu podstawki specjalną dźwignią. W momencie, gdy dźwignia ta jest zwolniona, układ wsuwa się w otwory w podstawce bez oporu. Tego rodzaju podstawki pod układ scalony stosuje się najczęściej w urządzeniach, takich jak programatory pamięci czy mikrokontrolerów, gdyż podstawki ZIF mogą przetrwać o wiele więcej cykli wkładania i wyjmowania układu scalonego niż zwykłe podstawki DIP.