Kategorie

Skanery 3D

Druk 3D zapoczątkowany przez projekt RepRap w krótkim czasie zrewolucjonizował technologię wytwarzania elementów konstrukcyjnych, ozdobnych czy przedmiotów codziennego użytku. Dzisiaj wydrukowanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów nie stanowi już praktycznie żadnego problemu - wystarczy odpowiednia drukarka i zapas materiału. Ale co zrobić, gdy chcemy odtworzyć rzeczywisty obiekt lub jego miniaturę, a ręczne narysowanie modelu jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe? Wtedy z pomocą przychodzą skanery 3D.

Inżynieria odwrotna stała się faktem

Skanery 3D znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłu oraz w mniejszych pracowniach projektowych. Ręczne „zdejmowanie” wymiarów i geometrii trudnych, nietypowych detali często stanowiło przeszkodę dla dokładnego odwzorowania obiektu w programie CAD. Układ czynności jest w takich sytuacjach niejako odwrotny, niż przy normalnym projektowaniu – dysponujemy bowiem obiektem, a cyfrowy model 3D trzeba dopiero odtworzyć. Skanery 3D radzą sobie z takimi wyzwaniami szybko i gwarantują precyzję. Jednak możliwości ich zastosowania wcale nie kończą się na inżynierii odwrotnej. Urządzenia te można wykorzystać także do powielania figurek czy ozdób na podstawie wyrobów rękodzielniczych albo też do cyfrowej archiwizacji trójwymiarowych obiektów, w tym dzieł sztuki. Uzyskane modele można wykorzystać zarówno do druku 3D, jak i dalszej edycji czy też projektowania gier i aplikacji VR.

EinScan SE i SP – kompaktowe skanery 3D dla profesjonalistów

W przypadku mniejszych i średniej wielkości detali doskonałym wyborem będą skanery EinScan SE oraz SP – dostarczają one trójwymiarowe siatki detali o wymiarach maksymalnych odpowiednio 70x70x70 cm lub 1,2x1,2x1,2 m i dokładności 100 lub 50 mikrometrów. Dodatkowo w naszej ofercie znajdziesz skanery EinScan SP w pakiecie z doskonałym oprogramowaniem CAD Solid Edge ST10. Obydwa urządzenia mogą pracować zarówno w trybie automatycznym (w tym także z wykorzystaniem stołu obrotowego o udźwigu do 5 kg), jak i manualnym umożliwiającym pracę z obiektami dużymi, ciężkimi lub przytwierdzonymi do podłoża.

Rozmiar ma znaczenie

Jeżeli potrzebujesz skanera 3D, który poradzi sobie z akwizycją geometrii obiektów o wysokości nawet kilku metrów, wybierz jeden z modeli EinScan z serii Pro. Poszczególne wersje tych urządzeń różnią się nie tylko maksymalną wysokością skanowania, ale także szeregiem innych parametrów i dostępnych trybów pracy. Do zastosowań, w których sama siatka trójwymiarowa to za mało, oferujemy dedykowane zestawy EinScan Color Pack pozwalające na wzbogacenie geometrii o informacje na temat kolorowej tekstury skanowanych obiektów. Jest to rozwiązanie idealne dla osób poszukujących skanera do archiwizacji trójwymiarowych kopii dzieł sztuki – nawet tych o naprawdę imponujących wymiarach.