Mikrofon mikrofonowi nie równy – budowa mikrofonu
Obecny rynek mikrofonów jest zdominowany zasadniczo przez trzy rodzaje konstrukcji, różniące się zarówno parametrami akustycznymi, sposobem podłączenia, jak i wymiarami oraz ceną.
Mikrofon elektretowy – budowa mikrofonu sprawia, że przetwarzanie dźwięku odbywa się na zasadzie zmian pojemności specjalnego kondensatora, w którym jedną z okładzin jest ruchoma membrana. Drgania powietrza powodują powstawanie drgań membrany, co przekłada się na zmiany pojemności w takt fali dźwiękowej.
Mikrofon stykowy (węglowy), stosowany powszechnie w ubiegłym stuleciu całkowicie ustąpił miejsca nowoczesnym mikrofonom elektretowym.
Mikrofon piezoelektryczny wykorzystuje zjawisko piezoelektryczne – drgania powietrza powodują niewielkie odkształcenia membrany, co powoduje generowanie niewielkiego napięcia przemiennego w rytm fali dźwiękowej.
Mały, ale czujny
Innym rodzajem mikrofonów zdobywających coraz większą popularność, szczególnie wśród urządzeń mobilnych, są mikrofony MEMS. Układy MEMS to zminiaturyzowane elementy elektro-mechaniczne, w których całość – zarówno część elektroniczna, jak i mechaniczna – są wykonane z jednego bloku półprzewodnika. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko niewiarygodnie małe wymiary, ale także bardzo dobrą jakość dźwięku. Dostępne są zarówno mikrofony z wyjściem analogowym, jak i specjalnym interfejsem cyfrowym, znacząco ułatwiającym podłączenie mikrofonu do bardziej zaawansowanych mikrokontrolerów.
Mikrofony i detektory dźwięku
Jeżeli nie zależy nam na rejestrowaniu pełnego pasma dźwięku, a jedynie wykryciu jego obecności oraz poziomu natężenia (np. za pomocą arduino), warto zaopatrzyć się w jeden z modułów do detekcji dźwięku. Jeżeli jakość dźwięku ma znaczenie, wówczas jako mikrofon do nagrywania np. muzyki, mowy czy dźwięków otoczenia warto zastosować mikrofon USB. Zmotoryzowani mogą wykorzystać jeden z dostępnych u nas mikrofonów elektretowych w roli mikrofonu samochodowego.