Kategorie

Tarcze do szlifierek

Szlifierka kątowa to szczególnie cenny nabytek zarówno dla każdego majsterkowicza, jak i profesjonalisty. Zakres możliwych do wykonywania za jej pomocą prac jest bardzo szeroki i wykracza daleko poza to, co można byłoby wnioskować z samej tylko nazwy tego elektronarzędzia. Szlifierki kątowe mogą być bowiem używane – oprócz szlifowania – także do cięcia (w takiej roli występują zdecydowanie najczęściej), polerowania i innych zbliżonych prac. W tej kategorii znajdziesz najbardziej przydatne tarcze, służące do szlifowania i cięcia różnych materiałów, a także wykonywania przejściowej oraz końcowej obróbki detali.

Filtrowanie

Producenci

Zasady pracy ze szlifierką kątową

Podstawową zasadą, kluczową zresztą dla praktycznie wszystkich prac wykonywanych elektronarzędziami, jest umiejętny wybór prędkości obrotów tarczy oraz jej rodzaju. Twarde materiały powinny być cięte przy możliwie szybkich obrotach – dotyczy to np. stali (w tym nierdzewnej), aluminium i innych rodzajów metali. Do ich obróbki doskonale nadają się tarcze ścierne o różnych grubościach. Dla drewna i większości tworzyw sztucznych należy stosować jednak zupełnie inne narzędzia – ze względu na niskie temperatury, jakie obrabiane materiały mogą znieść bez przypalenia (w przypadku drewna) lub stopienia (w przypadku tworzyw). Do obróbki drewna powinno się używać tarcz zębatych (metalowych, przypominających nieco tarcze dla pilarek stolarskich), a do tworzyw sztucznych – specjalnych tarcz diamentowych.

Tarcze do cięcia i szlifowania metalu – dlaczego nie wystarczy jedna?

Tarcze przeznaczone do obróbki metali różnią się przede wszystkim grubością. Dostępne są modele o grubości od około 1 mm do kilku milimetrów. Różnica wynika z zakresu zastosowań, do których przeznaczona jest dana tarcza. Cieńszych tarcz, tj. modeli do około 3 mm, używa się do przecinania profili, rur czy płyt metalowych (w tym stalowych). Jednak szlifowanie metalu wymaga często nacisku w kierunku równoległym do osi tarczy – cienka tarcza uległaby w takiej sytuacji niepożądanym odkształceniom (nie wspominając o ryzyku uszkodzenia), stąd do tego typu prac używane są tarcze znacznie grubsze – nawet ok. 6 mm. Na każdej tarczy znajdziesz oznaczenia zakresu materiałów i prac, jakie można nimi wykonywać – zawsze upewnij się, czy założona na wrzeciono tarcza będzie odpowiednia dla materiału poddawanego obróbce.

Tarcze do szlifierek w ofercie sklepu Botland

W naszej ofercie udostępniliśmy najbardziej przydatne w codziennej pracy konstrukcyjnej, wysokiej jakości tarcze od renomowanego producenta narzędzi – firmy Yato. Znajdziesz tutaj zarówno tarcze do cięcia metalu (np. YT-6104 dla szlifierek 125 mm), szlifowania (w tym specjalną wersję do pracy ze stalą nierdzewną – YT-5947), jak i uniwersalne ściernice listkowe (np. YT-83292 do pracy z drewnem czy YT-83294, która doskonale poradzi sobie także z tworzywami sztucznymi i metalami). Jeżeli jesteś posiadaczem sporej szlifierki obsługującej tarcze o średnicy 230 mm, z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że znajdziesz tutaj także tarcze szlifierskie i tnące dla Twojego narzędzia.