Kategorie

Sondy temperatury PT100

Sondy PT100 to popularne mierniki temperatury - termometry rezystancyjne. Tego rodzaju sensory zmieniają swoją rezystancję w funkcji temperatury, to znaczy, że wraz z jej wzrostem, rezystancja sensora rośnie. Jest to bardzo prosty i precyzyjny przetwornik temperatury na wartość mierzalną elektrycznie, który dodatkowo charakteryzuje się niską ceną i szerokim zakresem temperatur pracy. Czujnik temperatury PT100 może być idealnym rozwiązaniem w przypadku projektu, gdzie konieczne jest badanie temperatury.

Czujnik temperatury PT100 - Uniwersalna sonda do pomiaru wysokiej temperatury

Platynowe mierniki do pomiaru temperatury są niezwykle uniwersalnymi przetwornikami tej wielkości fizycznej. Sondy wykorzystują platynowe termooporniki jako czujnik temperatury, dzięki czemu mogą pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur. Zasadniczo sam termoopornik dedykowany jest do pracy w zakresie od -200°C do 800°C, jednakże na wypadkowy zakres temperatur pracy takiej sondy wpływ ma także wykorzystana obudowa, kable i inne elementy. Jako że zmiana rezystancji przez platynowy czujnik to dobrze scharakteryzowany proces fizyczny, mierniki tego rodzaju wykazują się wysoką precyzją. PT 100 to jeden z najpopularniejszych zakupów wśród elektroników.

Platynowe termometry rezystancyjne

Czujniki PT to seria platynowych mierników temperatury wykorzystujących platynowe ternmooporniki jako przetworniki temperatury na wartość elektryczną, w tym przypadku rezystancję. Dla większości metali zmiana rezystancji w funkcji temperatury jest liniowa, dzięki czemu są one doskonałymi czujnikami do pomiaru tej wielkości fizycznej. Seria PT składa się z sond PT100, PT500 oraz PT1000. Liczba w nazwie mówi o rezystancji czujnika w temperaturze 0°C. Mimo wykorzystania drogiego metalu - platyny - sondy te mają niską cenę, ponieważ zawierają niewielkie ilości tego metalu.

Czujnik PT100 - Szeroki zakres mierzonych temperatur

Większość metali wykazuje wysoką odporność na skrajne temperatury, dzięki czemu są dobrymi sondami do ich pomiaru. Platyna nie jest tutaj odmienna i sondy wykonane z tego metalu mierzyć mogą wysokie temperatury, sięgające nawet kilkuset stopni, jeżeli czujnik jest odpowiednio wykonany. Wpływa to oczywiście na cenę takiego przetwornika temperatury, dlatego też najczęściej spotyka się mierniki działające w mniejszym zakresie temperatur, dzięki czemu mogą one być tańsze.

Liniowa charakterystyka ułatwiająca pomiar

Jako że zmiana rezystancji w funkcji temperatury jest dla metali liniowa, przetworniki PT100 mają również liniową charakterystykę. Jest to niezwykle ważne przy implementacji tego rodzaju czujników, bowiem eliminuje konieczność prowadzenia złożonej konwersji wartości elektrycznej na temperaturę. Obniża to cenę całego miernika opartego o PT100.

Elektroniczne moduły uruchomieniowe dla PT100

W naszym sklepie, oprócz samych sond PT100 znajdziecie także kompletne moduły przetworników lub wzmacniaczy. Moduły te dedykowane są do podłączenia do płytek uruchomieniowych i deweloperskich, co znacznie upraszcza budowę prototypu, który korzysta z czujnika temperatury np. do sterowania grzałką czy innymi procesami.