Kategorie

Wytrawiacze

Samodzielne wykonywanie płytek drukowanych, które kiedyś wymagało mozolnego, ręcznego rysowania ścieżek na laminacie, dzisiaj – w dobie drukarek laserowych i metod fotochemicznych – stało się wręcz przyjemnością. Przed rozpoczęciem pracy warto jednak wyposażyć się w zapas niezbędnych odczynników i dodatkowe wyposażenie, które nie tylko przyspieszy pracę, ale także znacząco poprawi wyniki. Jakość zastosowanych materiałów ma tak samo duże znaczenie, jak technika pracy, umiejętności i doświadczenie wytwórcy. W tej kategorii znajdziesz wysokiej jakości wytrawiacze oraz inne odczynniki i sprzęt do szybkiego wytwarzania płytek drukowanych.

Filtrowanie

Producenci

Wytrawianie płytek drukowanych

Prawie każda metoda wytwarzania płytek PCB polega na usunięciu miedzi w miejscach, w których ma przebiegać izolacja pomiędzy ścieżkami i padami lutowniczymi. Istnieją dwie główne metody – frezowanie oraz wytrawianie w wodnym roztworze substancji o wysokiej reaktywności chemicznej – jest to tzw. wytrawiacz, w którego roli najczęściej stosuje się drobnokrystaliczny nadsiarczan sodu (B327). W przypadku wytrawiania praca polega na osłonięciu miejsc, w których przebiegać będą ścieżki – i tutaj także można wskazać dwie odmiany tej technologii (przenoszenie ścieżek metodą fotochemiczną oraz termotransferową). Niezależnie od sposobu przeniesienia mozaiki ścieżek na laminat, właściwy proces trawienia niczym się nie różni i polega na umieszczeniu laminatu w roztworze wytrawiacza o odpowiedniej temperaturze.

Przyspieszanie procesu trawienia

Proces trawienia przebiega szybciej i daje lepsze efekty, jeżeli oprócz utrzymania właściwej temperatury, zadbasz także o ruch cieczy. Choć można go zapewnić poprzez spokojne, ręczne mieszanie roztworu, znacznie łatwiej i lepiej jest użyć do tego celu specjalnej trawiarki, która zapewni ciągły ruch płynu poprzez wtłaczanie doń pęcherzyków powietrza. Do naszej oferty trafiła trawiarka firmy Velleman – oprócz przezroczystego, pionowego pojemnika o pojemności aż 2,5 l, w zestawie znajduje się także elektryczna grzałka i pompka, wtłaczająca do roztworu wytrawiacza pęcherzyki powietrza, które niebywale przyspieszają proces trawienia. Ma to znaczenie nie tylko dla wygody i szybkości pracy, ale także dla efektów – szybsze trawienie we właściwych warunkach to gwarancja braku szkodliwych podtrawień i innych uszkodzeń wytwarzanej płytki.

Inne odczynniki do wykonywania płytek drukowanych

Przy samodzielnej produkcji płytek drukowanych warto mieć pod ręką nie tylko wytrawiacz, ale także inne substancje, które poprawią efekt końcowy zarówno wizualnie, jak i użytkowo – np. ułatwią lutowanie oraz dokładność odtwarzania ścieżek. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu wysokiej jakości ścieżek i padów lutowniczych (w szczególności cienkich połączeń i niewielkich odstępów izolacyjnych), zastosuj metodę fotochemiczną, do której – oprócz lakieru Positiv lub światłoczułego laminatu – będzie potrzebny specjalny wywoływacz. Gotową płytkę (niezależnie od metody jej wytwarzania) warto pobielić za pomocą preparatu do bezprądowego cynowania miedzi, co zabezpieczy powierzchnię przed utlenianiem oraz znacząco ułatwi lutowanie.