Kategorie

Pędzle i szczotki ESD

Układy CMOS, małe tranzystory polowe oraz wiele innych elementów półprzewodnikowych (m.in. diody LED dużej mocy) są szczególnie wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne (ang. ElectroStatic Discharge – ESD). Z tego względu zarówno montażyści i serwisanci elektroniki, jak i elektronicy zajmujący się uruchamianiem oraz pomiarami nieosłoniętych układów elektronicznych, powinni zawsze zwracać szczególną uwagę na ochronę ESD. Warto wiedzieć, że nie wystarczy przy tym stosowanie mat antystatycznych, opasek uziemiających oraz odpowiedniego obuwia i odzieży. Istotne są także używane narzędzia, np. czyszczące. W tej kategorii znajdziesz pędzle i szczotki ESD, przeznaczone do odkurzania i mycia delikatnych układów elektronicznych.

Filtrowanie

Producenci

Wyładowania elektrostatyczne – cichy zabójca elektroniki

Elektryzowanie się przeróżnych materiałów, w szczególności ubrań, to nieodłączny problem każdego elektronika. Główną przyczyną powstawania ładunków statycznych jest tarcie – w przypadku odzieży nieuniknione – a potencjały tak powstających skupisk ładunku mogą osiągać kilka, a nawet kilkanaście tysięcy woltów. O ile energia zgromadzona przez powstające naturalnie ładunki statyczne najczęściej jest zbyt mała, aby stała się odczuwalna dla człowieka, o tyle dla delikatnych obwodów układów scalonych (głównie wejść) potrafi być zabójcza. Co prawda układy scalone mają wbudowane podstawowe zabezpieczenia, ale nawet one nie są w stanie całkowicie ochronić mikroskopijnych struktur krzemowych przed napięciami na poziomie kilowoltów. Układy scalone wlutowane na płytkach drukowanych są znacznie bezpieczniejsze, a mimo to należy ostrożnie obchodzić się z ich montażem lub czyszczeniem. Warto zatem mieć pod ręką pędzle i szczotki ESD, które gwarantują, że mycie czy odkurzanie płytek drukowanych nie zakończy się dla nich tragicznie.

Plastikowe szczotki i pędzle ESD

Narzędzia czyszczące ESD są wykonywane ze specjalnego rodzaju tworzyw sztucznych. Odpowiednio dobrany skład chemiczny sprawia, że nie tylko same się nie elektryzują, ale także pozwalają na bezpieczne odprowadzenie (zniwelowanie) ładunków, które mogłyby powstawać podczas tarcia o powierzchnię czyszczonej płytki drukowanej. W naszej ofercie udostępniliśmy zarówno plastikowe szczotki ESD o różnych rozmiarach (od najmniejszych, z włosiem umieszczonym na powierzchni 10 x 40 mm, aż do całkiem sporych 67 x 32 mm), jak i pędzle (okrągłe oraz płaskie). Wszystkie posiadają relatywnie sztywne włosie, które przy umiarkowanym, delikatnym szorowaniu, dokładnie usunie zabrudzenia eksploatacyjne lub resztki topnika, nie uszkadzając przy tym płytki oraz umieszczonych na niej elementów.

Drewniane pędzle ESD

Doskonałym wyborem do delikatnych prac (np. odkurzania płyt głównych komputerów i innych urządzeń) są delikatne pędzle ESD na drewnianym trzonku. W naszej ofercie znajdziesz pędzle płaskie o różnych rozmiarach, od 11 mm (do czyszczenia zakamarków, np. pomiędzy wysokimi kondensatorami czy złączami), do 80 mm. Warto dodać, że oprócz prac związanych z czyszczeniem, pędzle sprawdzą się też podczas pokrywania płytek lakierami ochronnymi lub ręcznego nanoszenia soldermasek.