Kategorie

Raspberry Pi Hat - kontrolery silników i serw

Rozwój elektroniki i informatyki oraz mariaż tych dwóch dziedzin na wielu polach nauki techniki, pozwolił na zaprojektowanie wielu aplikacji sprzętowo-programowych praktycznego zastosowania. Do takich aplikacji należy sterowanie silnikami elektrycznymi. Kontrolery silników w postaci nakładek Hat dedykowanych do Raspberry Pi, umożliwiają monitorowanie i sterowanie w czasie rzeczywistym parametrami pracy silników, uzyskując optymalny moment obrotowy. Sprawdź przygotowaną przez nas ofertę nakładek Hat i zbuduj swój wymarzony projekt!

Sterowanie silnikami elektrycznymi i serwomechanizmami z pokładu Raspberry Pi

Minikomputer Raspberry Pi umożliwia całkiem prostą implementację sterowania silnikami elektrycznymi. Niezależnie od tego, czy chcesz sterować pojedynczym silniczkiem napędzającym zdalnie sterowany model samochodu, czy też rozbudowanym systemem automatyki budynkowej, sposób sterowania pracą silników i serw opiera się na identycznych zasadach. W naszej ofercie znajdziesz m.in. nakładki bazujące na specjalizowanym układzie scalonym TB6612 - dedykowanym sterowniku silników. Nakładka z serii Mini Kit od Adafruit wyposażona w układ TB6612, umożliwi Ci sterowanie czterema silnikami prądu stałego lub dwoma silnikami krokowymi. Konstrukcja pozwala na ciągłą pracę silników przy napięciu od 4,5V do 13,5V i prądzie 1,2A. Aby zasilić silnik, bądź zespół silników, poza samym Raspberry Pi oraz nakładką sterującą będziesz potrzebował zasilacza sieciowego lub baterii do autonomicznego zasilania silników. Jeśli budujesz potężną makietę samolotu, który poza podstawowymi możliwościami sterowania ma mieć na wyposażeniu specjalne funkcje sterowane mechanicznie, zobacz oferowane przez nas kontrolery serwomechanizmów - sterownik PWM od Adafruit z serii Mini Kit, pozwala na podłączenie do 16 serw, dzięki czemu sprawdzi się w nawet najbardziej rozbudowanych projektach.

Co warto wiedzieć nt. osprzętu do sterowania silnikami?

Płytkę Hat do sterowania silnikami podłączysz do Raspberry Pi za pomocą wyprowadzeń GPIO. W ten sposób, nakładka będzie miała zapewnione zasilanie pomocnicze oraz bezpośrednią komunikację z bazową “malinką”. Sterownik odbierając odpowiedni zestaw instrukcji od Raspberry Pi, generuje sygnał PWM - poprzez zmianę wypełnienia tego sygnału, możesz proporcjonalnie wpływać na prędkość obrotową silnika, a pisząc prosty skrypt w języku Python możesz zdefiniować, jakim stanem logicznym będzie realizowane uruchomienie lub zatrzymanie silnika. Te funkcje realizuje popularnie wykorzystywany do sterowania silnikami układ TB6612, którego wewnętrzna struktura stanowi cztery mostki typu H oparte o tranzystory MOSFET i diody w topologii flyback. Komunikacja z układem jest zapewniona poprzez interfejs I2C.