Kategorie

Pamięci FRAM

W kategorii “Pamięci FRAM” oferujemy moduły z pamięcią nieulotną FRAM. Charakteryzują się one bardzo niskim poborem mocy i ponadprzeciętnie dużą trwałością. Dostępne są moduły o pojemnościach 64 Kb (8 KB) z komunikacją wykorzystującą magistralę SPI oraz takie, których pojemność sięga 256 Kb (32 KB) a komunikacja odbywa się przez interfejs I2C. Tego typu pamięci wykorzystuje się najczęściej do przechowywania ustawień BIOS.

Pamięci FRAM

Pamięć FRAM (z angielskiego - ferroelectric random-access memory) to ferroelektryczna pamięć o dostępie swobodnym. FRAM to pamięć nieulotna - oznacza to, że tego typu pamięć nie utraci danych nawet po nagłej utracie zasilania. Z tego powodu stosuje się je przede wszystkim do przechowywania najważniejszych informacji zapewniających stabilną pracę w komputerach - trwały zapis ustawień (np. BIOS). Tego typu nośniki pamięci umożliwiają adresowanie, zapisywanie i odczytywanie pojedynczych słów. Dużą zaletą takich rozwiązań jest możliwość modyfikacji fragmentów zapisu bez konieczności wcześniejszego usuwania całych bloków pamięci (jak np. w pamięci typu flash). Pamięć FRAM charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii, bardzo wysoką prędkością zapisu (rząd kilku miliardowych sekundy), dużą trwałością (rzędu biliona do biliarda ilości cykli) oraz wysoka trwałość zapisu na przestrzeni długiego okresu czasu - blisko stu lat.

Co oferujemy?

W ofercie kategorii “Pamięci FRAM” proponujemy klientom moduły z pamięcią nieulotną FRAM o pojemnościach 64 Kb (8 KB) z komunikacją wykorzystującą interfejs SPI oraz moduł z cztery razy większą ilością pamięci - 256 Kb (32 KB), gdzie komunikacja odbywa się przez interfejs I2C. Wyprowadzenia w obydwu układach do pracy wymagają zasilania prądem o napięciu 3,3 V lub 5 V (dowolnie). Wymiary płytek to 15,5 mm x 20 mm x 2 mm, wyprowadzenia gotowe są do samodzielnego montażu złączy goldpin (listwy są w zestawie z urządzeniem) - raster wyprowadzeń to 2,54 mm.