Kategorie

Złącza 4-pinowe

Złącza 4 pin firmy Molex stały się standardem w budowie komputerów, gdzie stanowią najbardziej rozpowszechniony rodzaj połączenia zasilającego z zasilaczem ATX. W naszej ofercie znajdziecie wszystko, co jest potrzebne, aby móc zastosować te solidne złącza w Waszym projekcie. Do wyboru są zarówno wersje montowane na kablu, jak i lutowane na płytce drukowanej. Ogromna popularność złączy Molex wynika z doskonałych parametrów elektrycznych, jak i prostej, ale dobrze przemyślanej konstrukcji.

Filtrowanie

Złącza - Typ
Złącza - Standard
Ilość pinów
Raster

Więcej mocy! - Złącze Molex

Odpowiednia grubość styków złącza pozwala na przenoszenie prądów rzędu 7A, co stanowi wartość wystarczającą dla bardzo wielu budowanych przez nas urządzeń. Złącze Molex nie pozwala na odwrotne połączenie wtyczki z gniazdem. W ten sposób zabezpiecza przed zwarciami oraz odwrotną polaryzacją napięcia zasilającego. Jest to kluczowe dla układów niewyposażonych w odpowiednie zabezpieczenia. Zamiana biegunów napięcia zasilania jest bowiem najczęściej katastrofalna w skutkach dla układów elektronicznych, a w skrajnym przypadku może doprowadzić do uszkodzenia zasilacza, przegrzania przewodów, czy nawet do pożaru.

Praktyczne uwagi dotyczące stosowania złączy Molex

Raster wyprowadzeń złączy przeznaczonych do instalowania na płytkach drukowanych wynosi 5,08 mm, co znacząco ułatwia stosowanie ich w nowych projektach. Istotną zaletą złączy Molex 4 pin jest kompatybilność z wiązkami przewodów zasilaczy komputerowych ATX, dzięki czemu możemy stosować te wydajne i popularne zasilacze we własnych projektach bez konieczności odzyskiwania złączy ze starych urządzeń. Do wyboru mamy zarówno wersję kątową, jak i prostą, co znakomicie ułatwia dopasowanie kierunku pracy złącza do warunków wymiarowych obudowy naszego urządzenia.

Złącza 4-pinowe firmy Molex

Podczas projektowania płytki drukowanej należy pamiętać, aby zastosować otwory montażowe o odpowiednich średnicach. Szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć w dokumentacji technicznej dostępnej na naszej stronie internetowej. Złącza Molex do mocowania na przewodach składają się z plastikowej obudowy oraz styków, które należy zacisnąć na odizolowanych końcówkach przewodów. Przy wyborze pinów należy zwrócić uwagę na ich rodzaj – wtyk współpracuje z pinami męskimi, zaś gniazdo – z żeńskimi.