Kategorie

Przetworniki A/C i C/A

Przetwornik analogowo cyfrowy - Analogowe i cyfrowe układy elektroniczne są już dzisiaj całkowicie nierozłączne. O ile dawniej wszystkie operacje – zarówno pomiary, jak i sterowanie elementów wykonawczych, a nawet obliczenia matematyczne i przetwarzanie sygnałów – były realizowane wyłącznie analogowo, to dzisiaj trudno wyobrazić sobie urządzenie niebazujące na mikrokontrolerze lub innym, cyfrowym układzie programowalnym. Na styku tych dwóch dziedzin znajdują się przetworniki A/C i C/A, stanowiące pomost pomiędzy światem rzeczywistym (sygnały ciągłe), a zero-jedynkowym (dane cyfrowe). W prosty sposób następuje dzięki nim zmiana sygnału - sygnał analogowy na cyfrowy. Przetwornik analogowo cyfrowy to jeden z najpopularniejszych produktów kupowanych w naszym sklepie.

Przetwornic A/C i C/A - Podstawowe pojęcia i parametry

Przetworniki C/A i A/C działają niejako w dwóch przeciwnych kierunkach. Te pierwsze (oznaczane także jako DAC, czyli cyfrowo-analogowe) pozwalają na generowanie stałych bądź zmiennych napięć (czasem także prądów) na podstawie podawanych do nich liczb w postaci binarnej. Z kolei przetworniki analogowo-cyfrowe (in. A/C lub przetwornik ADC) zamieniają sygnały ciągłe (analogowe) na postać cyfrową, czyli liczby, odpowiadające podawanym na wejście napięciom (lub prądom) w określonej skali. Każdy przetwornik charakteryzuje liczba bitów, określająca rozdzielczość (np. przetwornik 8-bitowy obsługuje 28, czyli 256 poziomów sygnału analogowego). Oprócz rozdzielczości przetworniki AC są opisywane za pomocą wielu innych parametrów, m.in. prędkości próbkowania (np. 1 kSps oznacza 1000 próbek/sekundę), zakresu napięć wejściowych (wyjściowych) oraz zasilania, liczby kanałów czy poziomu szumów. Zmiana sygnału analogowego na cyfrowy następuje w prosty sposób przydatny dla elektronika.

Przetwornik C/A i A/C - Ile zastosowań, tyle przetworników

Oczywiste jest, że nie istnieje jeden typ przetwornika odpowiedni do wszystkich możliwych zastosowań. W prostych urządzeniach pomiarowych lub sterujących często w zupełności wystarczają przetworniki 8- lub 10-bitowe, jednak w precyzyjnych układach pomiarowych lub audio, w cenie są przetworniki 16-, 18-, a nawet 24-bitowe. O ile przetworniki audio (zarówno A/C, jak i C/A) charakteryzują się dość wysokimi częstotliwościami próbkowania na poziomie 44 kSps lub więcej, o tyle specjalistyczne przetworniki pomiarowe o tej samej rozdzielczości zazwyczaj pracują na znacznie niższych prędkościach, za to oferują znacznie wyższą dokładność i bardzo niski poziom szumów. W niektórych układach wysoce pożądane są przetworniki wielokanałowe, np. wtedy, gdy trzeba jednocześnie (lub na przemian) mierzyć dwa, cztery, a nawet kilkanaście kanałów analogowych. Przetwornik analogowo cyfrowy to sprzęt dostępny w różnych opcjach dla różnych specjalistycznych zastosowań.

Przetworniki A/C i C/A w ofercie sklepu Botland

Przetwornik AC lub CA możesz znaleźć jako element bardziej rozbudowanych modułów. W naszej ofercie znajdziesz szereg uniwersalnych modułów, zawierających przetworniki A/C i C/A, które doskonale nadają się zarówno do układów pomiarowych oraz sterujących, jak i wysokiej jakości urządzeń audio. Kultowe już układy PCF8591 zawierające 8-bitowe przetworniki A/C i C/A oferujemy w postaci modułów, zawierających – oprócz samego przetwornika – także niezbędne obwody zasilania i złącza, umożliwiające wygodne łączenie z układem docelowym. Mamy także nakładki z 16-bitowymi przetwornikami A/C, przeznaczone do współpracy z minikomputerami Raspberry Pi oraz wysokiej klasy nakładki typu hat, wyposażone w przetworniki A/C i C/A o rozdzielczościach 24 i 16 bitów. Znajdziesz tutaj również kilka modeli przetworników sprzedawanych jako pojedyncze układy scalone, np. MCP3204 czy MCP3008. Przetwornik cyfrowo analogowy to podstawowy sprzęt elektroniczny wykorzystywany przez zawodowych elektroników i hobbystów.