Kategorie

Akumulatory żelowe

Zasilanie bateryjne odgrywa istotną rolę wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do zasilania z sieci elektroenergetycznej. Poza pojemnością elektryczną, napięciem i rozmiarami, tym czym różnią się od siebie baterie i akumulatory, jest ich technologia wykonania. Obok małych akumulatorków NiMH czy baterii litowo-polimerowych, pojawiają się również akumulatory żelowe, których budowa pozwala na długą, bezawaryjną i bezobsługową eksploatację oraz umożliwia z powodzeniem zastosowanie w pojazdach i innych urządzeniach o wzmożonym poborze energii.

Filtrowanie

Ogniwo - Ilość
Napięcie wyjścia od
Pojemność mAh
Producenci
Masa
Długość
Wysokość
Szerokość
Ogniwo - Typ
Ogniwo - Obudowa

Konstrukcja objawiająca wiele zalet i szeroki zakres zastosowań

W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych w samochodach akumulatorach kwasowo-ołowiowych z elektrolitem ciekłym, elektrolit w akumulatorze żelowym ma postać lepkiego żelu i jest szczelnie zamknięty. W ten sposób, zlikwidowano ryzyko wycieku elektrolitu i dzięki temu akumulatory żelowe mogą być montowane w urządzeniach i przechowywane w dowolnej pozycji. Każde ogniwo akumulatora żelowego, wyposażone jest w zawór bezpieczeństwa, który automatycznie reguluje ciśnienie w razie zagrożenia przeładowaniem i zapobiega wejściu ogniwa w kontakt z powietrzem i zanieczyszczeniami - akumulatory żelowe są bezobsługowe i nie wolno ich otwierać, ponieważ może się to skończyć trwałym uszkodzeniem akumulatora, ale także wypadkiem śmiertelnym! Konstrukcja akumulatorów żelowych to szereg wielu zalet, dzięki którym można je użyć do zasilania wielu różnych urządzeń w różnych warunkach otoczenia. Akumulatory żelowe są odporne na wibracje, pracę w niskich temperaturach, umożliwiają głębokie rozładowanie bez obawy o utratę wydajności i wysoką wydajność zasilania. Dzięki temu z powodzeniem można ich używać do zasilania małych pojazdów elektrycznych, systemów zasilania awaryjnego i urządzeń przenośnych wyposażonych w układy elektroniczne wrażliwe na zmiany napięcia.

Jak prawidłowo ładować akumulatory żelowe?

Akumulatory żelowe odznaczają się bezpieczną, bezobsługową konstrukcją i dużą liczbą cykli ładowania. Abyś mógł jak najdłużej, bezproblemowo korzystać z Twojego akumulatora, musisz zapewnić mu prawidłowe ładowanie. Z uwagi na bardziej złożoną technologicznie konstrukcję w porównaniu do akumulatorów kwasowo-ołowiowych z elektrolitem ciekłym, akumulatorki żelowe należy ładować za pomocą ładowarki sieciowej, sterowanej mikroprocesorowo. Taka ładowarka umożliwia ładowanie wieloetapowe, rozpoczynane procesem diagnozowania i odsiarczania akumulatora. Akumulator należy ładować do końca, po każdym użyciu. Ładowanie należy przeprowadzać w suchym, wentylowanym pomieszczeniu w temperaturze od 0ºC do 40ºC - podczas ładowania mogą zadziałać zawory. Kiedy napięcie na biegunach akumulatora osiągnie odpowiednią wartość, proces ładowania musi zostać automatycznie przerwany, a ładowarka musi przejść w stan podtrzymania napięcia, w zależności od temperatury otoczenia. Przykładowo, w temperaturze otoczenia wynoszącej 20ºC, dla akumulatora żelowego o napięciu znamionowym 12V, optymalne napięcie podczas ładowania wynosi 14,84V, a optymalne napięcie w stanie podtrzymania po skończonym ładowaniu wynosi 13,94V. Oferta naszego sklepu, obejmuje również ładowarki inteligentne (zobacz także: Ładowarki do akumulatorów), dzięki którym będziesz mógł szybko i prawidłowo naładować swoje akumulatory.