Opis produktu: Programowalny kontroler temperatury - TEC-8A-24V-PID-HC-RS232
Cyfrowy, programowalny regulator temperatury z możliwością zmiany parametrów i ich odczytu z wykorzystaniem portu UART. Przeznaczony jest do współpracy z termoparami (ogniwami Peltiera) 12 V, a także ze wszystkimi modułami od 5 V do 24 V. Pracuje w trybie PWM, potrafi sterować ogniwami Peltiera o wydajności do 8 A. Posiada wbudowany termistor NTC 10 kΩ, domyślnie temperatura została ustawiona na 20°C. Sterownik wyposażony w interfejs RS232. Posiada wyjście typu otwarty kolektor do wykorzystania go jako sygnał dla innych urządzeń.
Dzięki możliwości ustawienia parametrów regulatora PID, sterownik można dostosować do niemal każdego układu. Odpowiednio skonfigurowany sterownik jest w stanie utrzymać zadaną temperaturę z dokładnością do +/- 0,05°C. Gdy zworka SJ1 nie jest zwarta, można wykorzystać port UART do odczytu wartości zadanej temperatury oraz parametrów PID. Do odczytywania wartości temperatury należy wykorzystać termistora BETA3950, regulacji dokonuje się za pomocą czterech potencjometrów. Potencjometry służą do ustawienia parametrów PID i temperatury pracy.
Kontrola pracy
Po zwarciu zworki SJ1 dostępna jest kontrola nad regulatorem. Przy pomocy konwertera USB - RS232 i komputera PC można przesyłać i odczytywać parametry do / z regulatora. W tym trybie nie ma możliwości wykorzystania potencjometrów, ale istnieje możliwość pełnej kontroli każdego parametru. Dodatkowo istnieje możliwość ustawienia dolnego / górnego progu, który jest sprawdzany przez sterownik.
Specyfikacja kontrolera temperatury
- Napięcie zasilania: od 5 V do 24 V
- Typ czujnika: NTC B3950 10 kΩ
- Maksymalny prąd TEC: 8 A
- Zakres nastawy temperatury: od 0°C do 50°C
- Możliwość chłodzenia lub ogrzewania
- Wymiary: 59 x 44 mm
Wyprowadzenia kontrolera
Urządzenie wyposażone zostało w interfejs RS232, dane z niego mogą być odczytywane za pomocą komputera PC oraz konwertera USB-RS232. Moduł zasilany napięciem od 5 V do 24 V.
Pin TXD należy podłączyć do RXD, RXD do TXD, a GND do GND. Do połączenia zalecane są przewody o przekroju min. 0,5 mm2.
Prąd przepływający przez ogniwo Peltiera zależy od zastosowanego zasilania. Większość popularnych modułów zasilana jest napięciem od 12 V do 15 V, a maksymalny prąd określony jest symbolem ogniwa. Np. symbol 12708 oznacza zasilanie od 0 V do 12 V, a maksymalny prąd jaki może przez nie przepłynąć to 8 A.
Przydatne linki |