Picade Arcade Machine - automaty do gier w stylu retro
Specjalnie z myślą o fanach konsol i gier komputerowych z końca ubiegłego wieku, przygotowaliśmy ofertę zestawów do budowy automatów Picade Arcade Machine, bazujących sprzętowo na Raspberry Pi. Sposób sterowania wygląda identycznie jak w pierwotnych automatach do gier arcade, tj. za pomocą joysticka i przycisków. Wyświetlacz o przekątnej 10” i proporcji obrazu 4:3, oraz 2,5-calowy głośnik o mocy 3W, z którego usłyszysz ścieżki dźwiękowe i efekty specjalne znane z wielu historycznych gier, to najważniejsze atuty użytkowe automatu Picade Arcade Machine. Zestawy zawierają wszystkie niezbędne elementy do zbudowania automatu do gier, wraz z instrukcją montażu. Obudowa jest wykonana z płyty pilśniowej malowanej proszkowo. Montaż zajmuje ok. 2 do 3 godzin. Komputer Raspberry Pi niezbędny do działania automatu, należy nabyć osobno.
Konwertery poziomów logicznych od SparkFun
Podczas podłączania do Raspberry Pi urządzeń peryferyjnych (takich jak np. czujniki, czy silniki elektryczne), należy zwrócić uwagę na ich znamionowe napięcie robocze. Złącza GPIO w “malince” są zaprojektowane na napięcie 3,3V, jako napięcie stanu logicznego wysokiego. Podłączenie do złącza GPIO urządzeń wymagających zasilania napięciem 5,0V zgodnym m.in. ze standardem TTL, może spowodować nawet nieodwracalne uszkodzenie Raspberry Pi. Przez poziomy logiczne, należy rozumieć poziomy napięć rozpoznawanych przez system jako stany logiczne wysokie i niskie. Z powodu postępującej miniaturyzacji układów mikroprocesorowych, również tych wykorzystywanych w Raspberry Pi czy BeagleBone, utworzono standard zasilania napięciem 3,3V. W procesorach o jeszcze większej skali integracji, napięcie stanu wysokiego wynosi nawet 1,2V. Aby Twój Raspberry Pi mógł współpracować z zewnętrznymi urządzeniami, które pracują na innych poziomach logicznych względem “malinki”, najprościej będzie, gdy zastosujesz konwerter poziomów logicznych. Oferowane przez nas moduły konwerterów poziomów logicznych od SparkFun, umożliwiają dwukierunkową zmianę poziomów logicznych napięć, zapewniając bezproblemową współpracę urządzeń o różnych standardach. Przykładowo, sterując z Raspberry Pi matrycą zbudowaną z bramek logicznych i przerzutników w formie układów scalonych TLL z serii 74XY, będziesz musiał podłączyć Raspberry Pi pod stronie napięcia 3,3V konwertera, a matrycę układów TTL po stronie konwertera podającego napięcie 5,0V.
GertDuino - efektywna współpraca Raspberry Pi z Arduino
GertDuino to bazująca na konstrukcji Arduino Uno płytka, którą możesz bezpośrednio podłączyć do Raspberry Pi, tworząc rozbudowaną platformę rozwojową. Program zapisany w pamięci Raspberry Pi, możesz wgrać prosto na płytkę GertDuino, zapewniając jednocześnie komunikację w czasie rzeczywistym między obiema płytkami. Płytka posiada wbudowany mikrokontroler Atmega328 z wyprowadzeniami rozmieszczonymi zgodnie z Arduino Uno, przycisk reset, dwa przyciski programowalne oraz sześć diod LED. Na płytce znajduje się także konwerter poziomów napięć RS232 - UART i mikrokontroler Atmega48 połączony z 20-pinowym złączem I/O. Układ ten może pełnić funkcję precyzyjnego zegara czasu rzeczywistego, posiada możliwość podłączenia baterii zasilania awaryjnego CR1025 oraz współpracuje z pokładowym odbiornikiem podczerwieni, umożliwiając komunikację przez protokół IRDA.