Raspberry Pi CM5 Compute Module 5 - 2GB RAM + 32GB eMMC - CM5002032
- Nowość!
- Darmowa dostawa
Miernik uniwersalny (inaczej multimetr) jest, obok oscyloskopu, drugim najważniejszym urządzeniem pomiarowym w każdym warsztacie i laboratorium elektronicznym – od małej, amatorskiej pracowni, po profesjonalny serwis, prototypownie czy laboratorium akademickie. Zadaniem miernika uniwersalnego jest pomiar napięcia, prądu, rezystancji, a w lepszych modelach także pojemności, indukcyjności i częstotliwości. Niektóre mierniki są wyposażone w funkcje pomiaru wartości nieelektrycznych, np. temperatury czy natężenia oświetlenia. Wysokiej jakości miernik to sprzęt niezbędny dla każdego elektronika.
Zobacz również
Wybór multimetru jest podyktowany przede wszystkim pożądanym przez nas zakresem funkcjonalności pomiarowej oraz wymaganej dokładności. Podstawowe pomiary elektryczne można wykonać praktycznie każdym z nich, choć w przypadku układów precyzyjnych należy zwrócić uwagę na klasę dokładności przyrządu (wyrażoną w procentach zakresu pomiarowego). Miernik cyfrowy, wyposażony w wyświetlacz LCD, jest dzisiaj najbardziej popularnym rodzajem tego przyrządu, choć wiele osób nadal stosuje mierniki analogowe (wskazówkowe).
Klasyczny multimetr pozwala na pomiar napięcia stałego i zmiennego (najczęściej o częstotliwościach z zakresu zbliżonego do 50Hz, choć lepsze modele mogą pracować z sygnałami o wyższej częstotliwości), prądu stałego, rezystancji. Napięcie, rezystancja i natężenie prądu (czyli prąd) to sprawdzane parametry.
Większość mierników uniwersalnych ma także funkcję pomiaru napięcia przewodzenia diod półprzewodnikowych, wykrywania zwarć (tzw. test przejścia – multimetr wydaje sygnał dźwiękowy po wykryciu rezystancji poniżej określonej wartości). Bardziej zaawansowane mierniki mogą także mierzyć natężenie prądu zmiennego w określonym zakresie częstotliwości, czasem też dostępna jest funkcja pomiaru częstotliwości i współczynnika wypełnienia impulsów – ta ostatnia opcja jest szczególnie przydatna do testowania generatorów PWM, np. w sterownikach serw modelarskich czy układach płynnej regulacji.
Praktycznie wszystkie przyrządy do pomiarów elektrycznych mogą poszczycić się dodatkowymi funkcjami, które znacząco rozszerzają możliwości pomiarowe lub ułatwiają obsługę. Część mierników ma możliwość włączenia podświetlenia ekranu, co ułatwia pracę w ciemnościach lub słabym oświetleniu. Prawie każdy multimetr ma też opcję zamrożenia stanu wyświetlacza (HOLD), co niezmiernie ułatwia spisanie dokładnej wartości pomiaru w danym momencie. Miernik uniwersalny może też ułatwiać test baterii oraz pomiar wzmocnienia tranzystorów bipolarnych. Godne uwagi są modele z łączem USB, pozwalającym na wykorzystanie miernika w roli loggera danych pomiarowych. Kolejną praktyczną funkcją mierników uniwersalnych jest automatyczne wyłączanie. Takie rozwiązanie zapobiega przypadkowemu rozładowaniu baterii.
Mierniki uniwersalne, dzięki którym zmierzysz natężenie, napięcie, rezystancję i inne parametry są oferowane m.in. w zestawach zawierających elastyczne przewody pomiarowe. Każdy producent, a dokładniej mierniki dostępne w asortymencie sklepu Botland, wyróżniają się wysoką dokładnością i powtarzalnością pomiarową. W razie dodatkowych pytań dotyczących mierników uniwersalnych (multimetrów) zachęcamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub za pośrednictwem formularza kontaktowego. Aktualna cena produktów jest zawsze widoczna po kliknięciu danego produktu
Miernik uniwersalny, inaczej multimetr, to najważniejsze urządzenie w warsztacie elektronika. Przyda się właściwie w każdym domu. Dobry miernik wskaże napięcie, prąd, rezystancję, pojemność, indukcyjność, a także częstotliwość. Niektóre modele posiadają funkcje pomiaru wartości, takich jak temperatura i natężenie oświetlenia.
Multimetr przyda się w diagnostyce elektroniki samochodowej, na przykład do sprawdzania stanu akumulatora. Znajdziemy z nim samochodowe, domowe i warsztatowe "pożeracze prądu". To także obowiązkowy przyrząd w sytuacji, gdy projektujemy obwód. W skrócie - to amperomierz, omomierz, watomierz i woltomierz w jednym.
Jeżeli multimetr cyfrowy wyświetla symbol OL, to wskazuje na przekroczenie zakresu pomiaru (Over Limit). Wtedy należy zwiększyć zakres. W innych przypadkach symbol oznacza otwartą pętlę (Open Loop) - nie ma drogi przepływu prądu z jednej sondy do drugiej.