Opis produktu: Czujnik siły nacisku FSR-402 - 2 kg okrągły 18 mm
Czujnik zmniejsza swoją rezystancje, gdy siła przyłożona do okrągłej końcówki narasta. Dzięki temu zjawisku oraz wykorzystaniu mikrokontrolera z przetwornikiem analogowo-cyfrowym, można skonstruować czujnik mierzący siłę nacisku. Pomiar może być wyświetlany np. na wyświetlaczu LCD.
Przy braku działania siły na sensor, rezystancja wynosi około 1 MΩ. Położenie 20-gramowego przedmiotu spowodowało spadek rezystancji do 50 kΩ. Podczas mocnego przyciśnięcia czujnika miernik wskazywał 200 Ω.
Produkt kompatybilny z Arduino
W sieci można znaleźć tutorial wraz z przykładowym kodem dla Arduino w serwisie bildr .
Specyfikacja czujnika siły nacisku
- Wymiary zewnętrzne: 18,3 x 18,3 x 0,5 mm
- Model: FSR-402
- Zakres: od 0.2 N do 20 N
- Masa: 0,25 g
Więcej szczegółów w dokumentacji.
Czujnik siły nacisku FSR-402 - 2kg okrągły 18mm Sklep Botland
Niewielki, rezystancyjny czujnik siły nacisku FSR-402 może pracować w zakresie do około 2 kg (20 N). Okrągłe pole sensoryczne o średnicy 18mm zawiera specjalną membranę, która pod wpływem sił ściskających zmniejsza swoją rezystancję nawet o cztery rzędy wielkości. Tak duża czułość pozwala na proste podłączenie do wejścia przetwornika analogowo-cyfrowego dowolnego mikrokontrolera, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać sensor w układzie analogowym, zbudowanym np. na bazie komparatora lub wzmacniacza operacyjnego.
Warto pamiętać, że foliowe czujniki nacisku nie nadają się do precyzyjnych pomiarów masy. Jeżeli zatem planujesz budowę własnej wagi kuchennej, łazienkowej lub modułu ważącego, będącego częścią większego urządzenia, koniecznie sprawdź dostępne w naszej ofercie belki tensometryczne oraz kompatybilne z nimi moduły przetworników HX711, pozwalające na prostą obsługę tensometrów za pomocą Arduino lub dowolnej innej platformy uruchomieniowej.
Czujniki nacisku i rozciągania w sklepie Botland
W naszej ofercie znajdziesz rozbudowane portfolio zarówno prostych czujników nacisku, jak i precyzyjnych belek tensometrycznych oraz kompatybilnych z nimi modułów. Oprócz sensorów foliowych (takich, jak prezentowany tutaj czujnik FSR-402) mamy także specjalne membrany do pomiaru siły nacisku oraz czułe na rozciąganie gumowe przewody i membrany.