Opis produktu: Czujnik siły nacisku FSR-400 - 2 kg okrągły 5 mm
Czujnik zmniejsza swoją rezystancje, gdy siła przyłożona do okrągłej końcówki narasta. Dzięki temu zjawisku oraz wykorzystaniu mikrokontrolera z przetwornikiem analogowo-cyfrowym, można skonstruować czujnik mierzący siłę nacisku. Pomiar może być wyświetlany np. na wyświetlaczu LCD.
Przy braku działania siły na sensor, rezystancja wynosi około 1 MΩ. Podczas przykładania palca z różną siła miernik wskazywał do 100 kΩ do kilkuset Ω.
Produkt kompatybilny z Arduino W sieci można znaleźć tutorial wraz z przykładowym kodem dla Arduino w serwisie bildr . |
Specyfikacja czujnika siły nacisku FSR-400
- Wymiary zewnętrzne: 7,6 x 7,6 x 0,4 mm
- Zakres: od 0,2 N do 20 N
- Model: FSR-400
- Masa: 0,15 g
Więcej szczegółów w dokumentacji.
W ofercie także inne czujniki:
Pomiar siły nacisku czujnikiem FSR-400 z wykorzystaniem Arduino
FSR-400 jest czujnikiem analogowym - oznacza to, że w wyniku oddziaływania obciążenia na membranę czujnika, jego sygnał wyjściowy (napięcie) zmienia się w sposób ciągły. Tę własność możesz wykorzystać podłączając czujnik FSR-400 do Arduino. Dowolnie wybrane wyprowadzanie należy podłączyć do pinu zasilania 5 V, zaś drugie wyprowadzenie - do jednego z pinów wejściowych przetwornika ADC. Aby pomiar nie ulegał zachwianiu przy braku obciążenia, wyprowadzenie czujnika podłączone do wejścia przetwornika ADC, należy dodatkowo podłączyć do masy poprzez opornik o rezystancji kΩ
Jak prawidłowo podłączać membranowe czujniki siły nacisku?
Czujnik membranowy siły nacisku FSR-400 jest wykonany z bardzo delikatnych materiałów. Nieprawidłowo wykonany montaż może doprowadzić nawet do nieodwracalnego uszkodzenia czujnika. Z tego powodu, jeśli czujnik jest wykorzystywany jako element testowy przy prototypowaniu urządzeń, najbezpieczniej jest podłączyć czujnik poprzez przewody z zaciskami krokodylkowymi lub poprzez zaciski śrubowe. Natomiast lutując czujnik do płytki PCB, należy zadbać o czystość powierzchni lutowania oraz grota lutownicy, aby łączny czas wykonania pojedynczego połączenia lutowanego nie przekraczał kilku sekund.
Przydatne linki
|