Kategorie

Sterowniki siłowników liniowych

Siłownik liniowy to siłownik, który wytwarza ruch w linii prostej. Jest to ruch postępowy, w przeciwieństwie do ruchu obrotowego konwencjonalnego silnika elektrycznego. Istnieje wiele mechanizmów przekształcania ruchu obrotowego zwykłego silnika elektrycznego w ruch postępowy. Większość siłowników liniowych wykorzystuje przekładnie mechaniczne. Tego rodzaju napędy często stosuje się w systemach automatyki, np. do przesuwania bram garażowych. Oferowane w naszym sklepie sterowniki siłowników liniowych posiadają szereg funkcji, pozwalających na stosowanie ich właśnie w tego rodzaju aplikacjach. Przykładem może być sterowanie radiowe.

Siłowniki liniowe do automatyki domowej

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór sterowników siłowników liniowych, dedykowanych do kontroli napędów liniowych różnego rodzaju i o szerokim zakresie zastosowań. Tego typu napędy wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie potrzebny jest mechaniczny ruch postępowy. Najszerzej znane są napędy pneumatyczne i hydrauliczne, jednakże systemy wykorzystujące silnik elektryczny z odpowiednią przekładnią również stosowane są stosunkowo często, na przykład do sterowania bramami, oknami czy klapami dymowymi w nowoczesnym budownictwie. Zaawansowane sterowniki tego rodzaju siłowników pozwalają na prostą integrację z innymi systemami automatyki budynkowej.

Sterowniki wyposażone w systemy zdalnego sterowania

W przypadku takich aplikacji, jak przesuwne bramy wjazdowe i inne systemy automatyki domowej, oczywiste jest, że urządzenie ma być sterowane zdalnie. Na co nam brama, której nie możemy otworzyć pilotem, siedząc za kierownicą? Dlatego też sterowniki silników liniowych dedykowane są do pracy z bramami przesuwnymi i innymi systemami automatyki domowej. Wykorzystuje się głównie piloty radiowe, pracujące przy częstotliwości 433 MHz. Zapewniają one wysoki zasięg, niewymagający bezpośredniej linii widzenia, a także wygodne dla użytkownika sterowanie.

Szerokie aplikacje siłowników liniowych w przemyśle i elektronice.

Siłowniki liniowe są stosowane w przemyśle w obrabiarkach numerycznych i maszynach przemysłowych, a także w komputerowych urządzeniach peryferyjnych, takich jak napędy dyskowe czy drukarki. Siłowniki liniowe stosuje się także w zaworach i przepustnicach oraz w wielu innych miejscach, w których wymagany jest ruch liniowy. Wykorzystywane są także w systemach automatyki budynkowej. Elektryczne siłowniki liniowe otwierają i zamykają drzwi, bramy, okna i wywietrzniki. Do każdej z tych aplikacji dobrać można inny, dedykowany jej sterownik siłownika liniowego.