Kategorie

Baterie pozostałe

Pomimo ekspansji urządzeń mobilnych z akumulatorami – smartfonów, tabletów, czy inteligentnych zegarków – wiele urządzeń nadal bazuje na konwencjonalnych, jednorazowych bateriach. Dotyczy to nie tylko zegarów, czujników w systemach alarmowych albo pilotów zdalnego sterowania – również latarki, osprzęt fotograficzny (np. reporterskie lampy błyskowe lub dedykowane do wielu lustrzanek tzw. battery gripy), a nawet multimetry i przenośne oscyloskopy do dziś intensywnie korzystają z klasycznych baterii w różnych rozmiarach. W innych kategoriach naszego sklepu umieściliśmy m.in. „paluszki” (L)R6 i (L)R03, natomiast pozostałe baterie – nie pasujące do wspomnianych grup – znajdziesz właśnie tutaj.

Filtrowanie

Ogniwo - Ilość
Napięcie wyjścia od
Pojemność mAh
Producenci
Masa
Długość
Wysokość
Szerokość
Ogniwo - Typ
Ogniwo - Obudowa

Napięcie, pojemność i wymiary, czyli odwieczny kompromis

W przypadku każdego źródła zasilania konstruktor musi zdecydować się na pewien kompromis. Wraz ze wzrostem pojemności oraz napięcia nominalnego baterii czy akumulatora, nieuchronnie rosną jego wymiary – ograniczeniem jest tutaj tzw. gęstość energii, określająca, jak wiele energii można zgromadzić w danej objętości lub masie jednostkowej źródła. Oznacza to, że – przykładowo – pojemność małej baterii o napięciu 12V jest bardzo niewielka, za to znacznie więcej energii może dostarczyć duże ogniwo o 8-krotnie niższym napięciu. Z kolei pojemność danego źródła energii jest opisywana jako czas, przez który ogniwo, bateria czy akumulator będzie w stanie dostarczać prąd o określonym natężeniu – stąd właśnie bierze się jednostka pojemności– (m)Ah, czyli (mili)amperogodziny.

Baterie do pilotów

W pilotach do zdalnego odblokowywania centralnego zamka w samochodzie oraz w niektórych innych pilotach zdalnego sterowania nad wyraz chętnie stosowane są maleńkie baterie o napięciu 12V. Ich oznaczenie bywa zapisywane w postaci 23A albo A23, można także spotkać szereg innych nazw handlowych – np. LR23A czy V23. Baterie tego typu mają średnicę 10 mm i długość 28 mm. Bardzo podobne, jednak nieco mniejsze są baterie 27A – również oferują napięcie 12 V, a ich wymiary wynoszą 7,7 mm x 28 mm. W naszej ofercie znajdziesz także baterie CR123A o napięciu 3 V i wymiarach 16,8 x 34,5 mm. Warto wiedzieć, że czterokrotnie niższe (w porównaniu do A23 i 27A) napięcie nominalne oraz nieco większe wymiary skutkują znacznym zwiększeniem pojemności tego rodzaju baterii, sięgającym aż 1400 mAh.

Pozostałe baterie w ofercie sklepu Botland

W naszej ofercie znajdziesz także inne rodzaje baterii. Niegdyś dużą popularnością cieszyły się spore baterie (ogniwa) cynkowo-węglowe o oznaczeniu R14. Ich znaczna średnica (około 26 mm) oraz długość (50 mm) powodowały, że były one chętnie stosowane szczególnie w latarkach. Także dziś można spotkać na rynku wiele urządzeń, korzystających z tych baterii – ich duża pojemność pozwala przez długi czas cieszyć się pracą latarki czy elektronicznej zabawki. W naszej ofercie znajdziesz solidne baterie alkaliczne LR14 wykonane w technologii Duralock oraz zwykłe baterie cynkowo-węglowe firmy Panasonic.