Kategorie

Transformatory

W tej kategorii oferujemy transformatory. Nazwa ta pochodzi z łaciny transformare, co znaczy przekształcać. Zamienia on napięcie elektryczne, by móc zasilić wybrane podzespoły, które do działania potrzebują innego napięcia niż wyjściowe. U nas znajdziesz wysokiej jakości transformatory o różnej mocy i napięciu wtórnym. Zapraszamy do zakupu w naszym sklepie internetowym Botland.

Zmiana na lepsze

Budując czy projektując chociażby system oświetlenia, przyjdzie nam się zmierzyć ze sposobem zasilania naszego modelu. Spotkamy się wtedy z urządzeniem zwanym transformatorem, dzięki któremu zasilimy podzespoły naszego układu. Zasadą działania tego urządzenia jest przenoszenie energii elektrycznej prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do innego, zachowując pierwotną częstotliwość, a równocześnie zmieniając napięcie elektryczne.

Dostosowanie napięcia do potrzeb

Tym, co zostaje zmienione, jest napięcie, przykładowo z wysokiego, które jest wykorzystywane do przesyłania w sieci energetycznej na duże odległości do napięcia niskiego odpowiedniego do zasilania końcowych odbiorników. Transformatory zbudowane są z dwóch podstawowych elementów – stalowego rdzenia i uzwojeń z miedzi lub aluminium. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem uzwojenia jest uzwojenie cylindryczne, gdzie uzwojenia pierwotne i wtórne przyjmują formę koncentrycznych cylindrów.

Jak działa transformator?

Transformatory mają za zadanie zmianę napięcia elektrycznego, ale w jaki sposób działają? Jedno z uzwojeń zostaje podłączone do prądu przemiennego, co powoduje powstanie zmiennego pola magnetycznego, którego strumień przewodzony przez rdzeń przepływa przez pozostałe cewki. Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wywołuje indukcję elektromagnetyczną, czyli powstaje w nich siła elektromotoryczna, inaczej zwana napięciem. Jeżeli transformator ma mniej uzwojeń wtórnych niż pierwotnych, to indukuje niższe napięcie, a transformator tego typu nazywa się mianem obniżającego napięcie.

Rodzaje transformatorów

Zależnie od zastosowania mamy różne rodzaje transformatorów. W systemach wielofazowych stosuje się transformatory wielofazowe (trójfazowe). Spotkać można także transformatory płaszczyznowe, toroidalne, bezpieczeństwa i wiele innych. Dla niskich napięć transformatory izolowane są powietrzem, dla wyższych stosuje się olej transformatorowy, który równocześnie pełni funkcje chłodzące. W branży i języku potocznym często możemy spotkać się z nazwą skróconą do trafo.