Kategorie

Zestawy czujników do Arduino

Platforma Arduino zyskała ogromną popularność w społeczności majsterkowiczów, za sprawą bardzo prostej implementacji rozbudowanych projektów elektronicznych opartych na sterowaniu za pomocą zaprogramowanego mikrokontrolera. Poza hobbystycznym podejściem Arduino sprawdzi się także użytecznym narzędziem, pomocnym przy prototypowaniu układów elektroniki profesjonalnej. Producenci akcesoriów do systemów wbudowanych wyszli naprzeciw użytkownikom Arduino, dostarczając im szereg rozmaitych akcesoriów, takich jak czujniki pomiarowe. W ofercie sklepu Botland znajdziesz zestawy czujników kompatybilnych z Arduino, umożliwiające pomiar natężenia światła, dźwięku, prądu elektrycznego, prędkości wiatru i wielu innych wielkości fizycznych, w zależności od Twoich potrzeb.

Czujniki ruchu typu PIR

Kiedy zbliżając się do konkretnego obiektu zauważasz, że zapalają się światła, albo chodzisz po terenie sklepu, który jest naszpikowany zabezpieczeniami antykradzieżowymi, wówczas najpewniej jesteś śledzony przez czujniki ruchu. Jeśli chcesz zbudować takie urządzenie bądź chcesz wprowadzić je jako dodatek do swojego projektu, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie pasywny czujnik podczerwieni. Dedykowane do Arduino czujniki PIR umożliwiają łatwe podłączenie do dowolnej płytki Arduino i natychmiastowe użycie. Pole widzenia takich czujników umożliwia wykrywanie przemieszczającego się obiektu w odległości nawet do 7 m, przy kącie detekcji 120°. W zależności od modelu, czujnik wymaga zasilania napięciem pomocniczym o wartości 3,3 V, 5,0 V lub 12,0 V.

Czujniki ultradźwiękowe

Jeśli budujesz robota, bądź chcesz rozbudować swój samochód o układy wspomagające jego bezkolizyjne zaparkowanie, wówczas świetnie sprawdzą się czujniki ultradźwiękowe. Zasada działania takiego czujnika opiera się na pomiarze czasu od momentu, w którym następuje odbicie wysyłanej przez czujnik fali ultradźwiękowej od przeszkody do momentu powrotu fali do czujnika. W 65-elementowym zestawie z plastikowym pudełkiem do przechowywania znajdziesz czujnik HC-SR04, który umożliwia wykrywanie obiektów zewnętrznych w odległości od 2 cm do 200 cm. Aby połączyć czujnik do Arduino, najprościej skorzystać z jednego wyjścia dwustanowego oraz jednego wejścia ze sprzętową funkcją PWM.

Odległościowe czujniki podczerwieni

Kiedy potrzebujesz wykonywać pomiary rzędu kilkudziesięciu cm, warto rozważyć użycie odległościowych czujników podczerwieni. Ich zasada działania jest podobna do czujników ultradźwiękowych. Czujniki podczerwieni wysyłają wiązkę promieniowania w postaci światła podczerwonego, którego długość fali zawiera się w przedziale od 700 do 1050 nm. Po odbiciu wiązki od obiektu wiązka powraca do czujnika. W zależności od wykonania czujnika – analogowego bądź cyfrowego – możemy zmierzyć odległość obiektu od czujnika, bądź wykryć obecność obiektu lub jego brak.

Czujniki typu “Time of Flight”

Jeśli w Twoim projekcie uwzględniona jest funkcja pomiaru odległości oraz wymagana jest wysoka dokładność pomiaru, wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem będą czujniki ToF (Time of Flight). Inaczej niż w przypadku czujników ultradźwiękowych i podczerwieni, czujnik ToF wykorzystuje emisję wiązki laserowej. Nie ma ona formy stożkowej, ale jest generowana w formie cienkiej linii. Czujnik mierzy czas od momentu wysłania wiązki do jej powrotu do czujnika po odbiciu od obiektu. Czujniki ToF nie wykazują nieliniowości charakterystyk, co może wystąpić w czujnikach ultradźwiękowych.