Kategorie

Ładowarki do telefonów

Naturalnym zjawiskiem jest proces starzenia się baterii wraz z jej kolejnymi cyklami ładowania. Dotyczy to również baterii w telefonach komórkowych. Jest to spowodowane codziennym użytkowaniem telefonu, w tym zainstalowanych na nim aplikacji, które mogą powodować wzmożony pobór energii z baterii (np. przeglądarki internetowe i aplikacje wymagające śledzenia współrzędnych GPS). Na zmniejszenie wydajności baterii, rzutują także nieprawidłowości w jej regularnym ładowaniu - aby zminimalizować skalę tego problemu, należy dobrać odpowiednią ładowarkę do telefonu.

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Jak ładować baterię telefonu, aby jak najdłużej zachowała jak najwyższą wydajność?

Typowa bateria do telefonu komórkowego jest zaprogramowana na 500 do 1000 cykli ładowania i powinna zapewniać dobrą jakość zasilania przez 3 do 5 lat, ale trzeba wiedzieć, że 3-letnia bateria nie może mieć tak wysokiej wydajności jak nowa bateria naładowana do tego samego poziomu. Aby temu zapobiec, nie należy ładować baterii telefonu do 100% jej pojemności, a jedynie optymalnie utrzymywać stan naładowania baterii między 50% a 90% pełnego naładowania - oznacza to, że na czas snu, nie warto podłączać telefonu do ładowania, ale warto zostawić telefon w optymalnym stanie naładowania baterii. Natomiast raz w miesiącu, warto rozładować baterię do 0% i naładować ją do 100%. Jest to korzystne działanie, które pozwala utrzymać strukturę baterii w dobrym stanie. Również warto wiedzieć, że zbyt częste ładowanie baterii telefonu, skraca jej żywotność, zakładaną na etapie projektu z powodu wydzielania dużej ilości ciepła (zwłaszcza podczas ładowania szybkiego), ale również utrzymywanie poziomu naładowania baterii poniżej 20% jest niekorzystne.

Czy można użyć dowolnej ładowarki do smartfona?

Najlepszym rozwiązaniem problemu doboru ładowarki do telefonu, jest użycie produktu, który spełnia parametry ładowania podane przez producenta telefonu. Prawidłowo dobrany zasilacz do telefonu musi być wyposażony w gniazdo na przewód USB zakończony wtykiem microUSB bądź w telefonach kolejnej generacji - USB typu C. Napięcie wyjściowe ładowarki jest we większości urządzeń standardowe i wynosi 5,0V. Im większa wydajność prądowa ładowarki, tym szybciej można naładować baterię naszego telefonu. Jeśli natomiast podróżujesz samochodem i nie masz dostępu do gniazda sieciowego ~230V, wówczas warto zaopatrzyć się w dedykowany adapter umożliwiający podłączenie telefonu do gniazda zapalniczki samochodowej 12V. Jeśli natomiast Twój telefon obsługuje technologię Qi, wówczas ciekawą alternatywą będzie bezstykowa indukcyjna ładowarka do smartfonów, która umożliwia naładowanie baterii drogą sprzężenia magnetycznego.