Kategorie

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja staje się zagadnieniem coraz bardziej popularnym. Nic w tym dziwnego, ponieważ ze sztuczną inteligencją spotykamy się na co dzień, wiele popularnych stron internetowych wykorzystuje zaawansowane algorytmy, które analizując nasze preferencje, starają się polecać nam treści bliższe naszym zainteresowaniom. Sztuczna inteligencja to także przedmioty codziennego użytku, dobrym przykładem są tutaj inteligentni asystenci w naszych smartfonach czy też fakt, że coraz więcej samochodów wyposażanych jest wiele inteligentnych systemów. W tej kategorii znajdziesz zarówno gotowe urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję jak i komponenty do tworzenia własnych inteligentnych systemów.

Podkategorie

  • Moduły uczenia maszynowego Moduły uczenia maszynowego

    W tej kategorii znajdziesz moduły umożliwiające budowania własnych systemów i urządzeń samouczących się poprzez zapamiętywanie pewnych wzorców, analizie danych i wykonywanych zadań i ich rezultatów. Uczenie maszynowe pozwala na zmniejszenie...

  • Moduły inteligentnych kamer Moduły inteligentnych kamer

    Kategoria poświęcona modułom  z kamerami wykorzystującymi sztuczną inteligencję do rozpoznawania twarzy, kształtów i obiektów. Moduły tego typu są często wykorzystywane przy budowie robotów, sprawiając, że nasze dzieło jest w stanie rozpoznawać i...

  • Płytki rozwojowe SI Płytki rozwojowe SI

    Kategoria poświęcona gotowym płytkom pozwalającym tworzyć własne projekty związane ze sztuczną inteligencją. W tej kategorii znajdziesz zarówno nowe rozwiązania jak i płytki wykorzystujące znanej już formaty np. formaty płytek Arduino.


Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja to dział nauki, którego podstawą jest informatyka. Stworzone algorytmy mają pomagać zrozumieć zjawiska, których człowiek nie jest w stanie samodzielnie przetworzyć ani nie są w stanie tego efektywnie dokonać inne algorytmy. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się metodę uczenia maszynowego, tak zwane sieci neuronowe, oraz stosuje się logikę rozmytą. Ta dziedzina nauki pozwala na przykład na tworzenie oprogramowań do autonomicznych pojazdów, do rozpoznawania mowy ludzkiej lub pisma oraz do znajdowania prawidłowości w miejscach, w których człowiek ich jeszcze nie odkrył. Automatyka i robotyka to dziedziny, w których wyjątkowo często wykorzystuje się dzisiaj oprogramowanie opierające się na sztucznej inteligencji. Aby takie algorytmy mogły sprawnie działać, konieczne jest stosowanie w tym celu odpowiedniego sprzętu. Firma DFRobot oferuje specjalnie przygotowane do tego celu procesory oraz gotowe moduły. Bardzo często istotną zaletą działania inteligentnych urządzeń jest ich całkowita mobilność. Najczęściej wiąże się ona z uniemożliwieniem podłączenia sprzętu do stałego źródła zasilania. Przykładowo, aby robot mobilny mógł w czasie rzeczywistym decydować o swoich działaniach na podstawie zebranych danych sensorycznych, procesor musi nieustannie przetwarzać dane (jak ludzki mózg). Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby wszystkie elementy elektroniczne pobierające energię zużywały jej możliwie najmniej. Oferowane w tej kategorii produkty charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością energetyczną przy jednoczesnym zachowaniu mocy obliczeniowej na wysokim poziomie.

Co dokładnie oferujemy

W ofercie mamy narzędzia, dzięki którym łatwiej będzie Ci realizować projekty opierające swoje działanie o algorytmy sztucznej inteligencji. Posiadamy między innymi kilka różnych modułów inteligentnych kamer. Większość tych urządzeń jest przygotowana do pracy w taki sposób, abyś mógł z nich korzystać chwilę po podłączeniu do odpowiedniego sprzętu. To starannie dobrane kamery, które podłączone są do układów logicznych będących w stanie analizować na bieżąco otrzymywany obraz. Sprzęt może na przykład rozpoznawać twarze i przedmioty – po odpowiednim oprogramowaniu może to stanowić podstawę do budowy robota edukacyjnego, który na przykład będzie w stanie nauczać prawidłowych nazw poszczególnych przedmiotów. Oferujemy także gotowe roboty mobilne wyposażone w inteligentne moduły z kamerami w postaci zestawów, które są przygotowane do samodzielnego złożenia przez użytkownika. Warte uwagi są także wysokiej jakości moduły uczenia maszynowego. Są to procesory przystosowane do pracy jako główny element logiczny sprzętu, który jest w stanie korzystać ze strategii uczenia maszynowego. W rzeczywistości jest to procesor podobny do standardowych, ale prezentuje znakomite osiągi wydajności elektrycznej przy zachowaniu bardzo dobrej mocy obliczeniowej. Każde z tych urządzeń jest wyposażone w akcelerator szybkiej transformaty Fouriera oraz akcelerator sieci neuronowych. Poszczególne modele różnią się między sobą opcją rozszerzenia możliwości elementu o łączność bezprzewodową Wi-Fi (z miejscem na antenę) oraz wersję z załączoną anteną Wi-Fi. Wartymi uwagi są również znakomite płytki rozwojowe przeznaczone do użytku w urządzeniach opierających swoją pracę o sztuczną inteligencję. Jedna z płytek została zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby przypominała wyglądem i rozmiarami Arduino Uno (warto jednak uważać, zasilając urządzenia, ponieważ najwyższa wartość zasilania, jakie może otrzymać, nie może przekroczyć 3,3 V).