Kategorie

Sondy wodoodporne

Sondy wodoodporne wykorzystuje się wraz z urządzeniami pomiarowymi w warunkach dużej wilgotności lub zanieczyszczenia środowiska, w którym dokonywane są pomiary. Mają one specjalne przystosowania, dzięki którym chronione są przed szkodliwym wpływem wody. Celem zastosowania sond jest ułatwienie dokonywania pomiarów w trudnodostępnych lub potencjalnie niebezpiecznych dla użytkownika miejscach, na przykład wewnątrz rur kanalizacyjnych, pod tynkiem czy w środowisku o bardzo wysokiej temperaturze. W tej kategorii znajdziesz szeroki wybór sond wodoodpornych, które sprawdzą się podczas pomiaru temperatury w otoczeniu o dużej wilgotności oraz do mierzenia temperatury cieczy. Ponadto, w tym dziale oferujemy również urządzenia umożliwiające wygodny odczyt danych pomiarowych uzyskanych przy pomocy sond wodoodpornych.

Filtrowanie

Napięcie zasil. od
Napięcie zasil. do
Moduł - typ
Moduł - Temperatura od
Moduł - Temperatura do
Moduł - Temperatura dokładność
Moduł - Odległ. do
Moduł - Odległ. od
Moduł - montaż
Producenci

Sondy wodoodporne

Sondy wodoodporne są wykorzystywane podczas pomiaru temperatury cieczy oraz w warunkach, w których wilgotność lub poziom zanieczyszczenia wyklucza zastosowanie sondy pozbawionej dodatkowych zabezpieczeń. Wodoodporna sonda do pomiaru temperatury składa się zazwyczaj z przewodu (różnej długości), który z jednej strony zakończony jest czujnikiem temperatury, natomiast z drugiej ma złącze służące do podłączenia urządzenia umożliwiającego odczyt danych. Poszczególne elementy i miejsca ich połączenia są zaizolowane przy pomocy specjalnej powłoki w taki sposób, by do ich wnętrza nie dostała się woda lub zanieczyszczenia. Większość sond zasilana jest z urządzenia przeznaczonego do odczytu danych pomiarowych - przewód zasilający stanowi jedną z żył schowanych wewnątrz powłoki izolacyjnej.

Urządzenia do odczytu danych

Odpowiednie urządzenie odczytujące i prezentujące dane (na przykład termostat) jest niezbędne, by poznać wyniki pomiarów dokonywanych przy pomocy sondy. W zależności od rodzaju czujnika wykorzystanego do budowy danego modelu sondy, przyrząd do odczytu może być wyposażony w mechanizm interpretujący dane z sensorów cyfrowych lub analogowych (często obydwu). Informacja o odczytanej temperaturze może być prezentowana bezpośrednio na urządzeniu (na przykład przy pomocy wskaźnika wychyłowego lub wyświetlacza) albo przesyłana dalej - wiele modeli oferuje możliwość podłączenia do WiFi i zdalnego dostępu do uzyskanych danych. Wówczas, korzystając ze smartfona, tabletu lub komputera, osoba uprawniona do odbierania informacji o wartościach pomiarów może sprawdzić aktualny stan temperatury z każdego miejsca na świecie. Wiele urządzeń do odczytu danych ma wbudowaną sondę, dzięki czemu nie trzeba kupować tego elementu osobno.

Jak wybrać odpowiedni model?

Dopasowanie produktu do planowanego zastosowania to już połowa sukcesu, dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybranie idealnego modelu. W przypadku sond wodoodpornych przeznaczonych do pomiaru temperatury należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres pomiarowy (w tym przypadku zazwyczaj tożsamy z dopuszczalną temperaturą roboczą, choć skrajne przedziały mogą być tolerowane wyłącznie przez krótki czas), dokładność pomiaru, długość przewodu oraz dopasowanie do urządzenia odczytującego dane. Zakres pomiarowy sond wodoodpornych wyposażonych w czujnik temperatury DS18B20 (najpopularniejszy model w tego typu zastosowaniach) wynosi od -55°C do 125°C, natomiast dokładność pomiaru to około ±0,5°C, jednak może ona być różna w zależności od temperatury. W przypadku sond wodoodpornych, które mają być stosowane z dala od urządzenia odczytującego dane, warto jest zwrócić szczególną uwagę na zakup modelu z przewodem o odpowiedniej długości. Sonda musi być także dopasowana do sprzętu, z którym będzie współpracować - najistotniejsza jest obsługa tego samego standardu komunikacji (na przykład 1-Wire), posiadanie odpowiednich złącz lub wyprowadzeń przewodowych, a także możliwość zasilania z urządzenia odczytującego (należy zwrócić uwagę na wartości napięcia i prądu - w przeciwnym razie sonda może ulec uszkodzeniu).

Jakie produkty znajdziesz w tej kategorii?

W tej kategorii oferujemy szeroki wybór wodoodpornych sond do pomiaru temperatury, a także urządzenia pomiarowe wyposażone w sondy. Znajdziesz tu produkty popularnych i uznanych marek, takich jak Eura-tech, BleBox, Inveo, Sonoff, DFRobot czy SparkFun. Wysoka jakość zastosowanych materiałów i staranne wykonanie stanowią gwarancję trwałości i niezawodnego działania, co jest wyjątkowo istotne w przypadku elementów narażonych na pracę w tak wymagających warunkach. Dostępne w tej kategorii urządzenia pomiarowe i sondy wodoodporne stanowią znakomite dopełnienie samodzielnych projektów elektronicznych, a także większych systemów (na przykład instalacji inteligentnego budynku). Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami w tym dziale oraz z pozostałym asortymentem sklepu internetowego Botland.