Kategorie

Analogowe czujniki temperatury

Analogowe czujniki temperatury to elementy, których zadaniem jest zbieranie i przekazywanie danych dotyczących temperatury panującej w ich otoczeniu. Sygnał wyjściowy w takich sensorach stanowi wartość prądową (w przeważającej ilości przypadków napięcie), która jest proporcjonalna do uzyskanego wyniku pomiaru. Analogowe czujniki temperatury sprawdzą się w projektach elektronicznych, w których potrzebna jest funkcja pomiaru temperatury otoczenia, na przykład termometrach, stacjach pogodowych czy urządzeniach grzewczych. Sensory odczytujące takie dane to także niezbędny element systemów automatyki domowej i instalacji inteligentnego budynku. W tej kategorii znajdziesz szeroki wybór analogowych czujników temperatury najlepszych producentów w atrakcyjnych cenach. W pozostałych działach oferujemy także cyfrowe czujniki temperatury i czujniki temperatury wysokiej precyzji.

Filtrowanie

Napięcie zasil. od
Napięcie zasil. do
Moduł - typ
Moduł - Temperatura od
Moduł - Temperatura do
Moduł - Temperatura dokładność
Moduł - Odległ. do
Moduł - Odległ. od
Moduł - montaż
Producenci

Analogowe czujniki temperatury

Działanie analogowych czujników temperatury polega na przekształceniu uzyskanej z otoczenia informacji o temperaturze na określoną wielkość elektryczną (w większości przypadków napięcie) - w przeciwieństwie do czujników cyfrowych, gdzie na wyjściu otrzymuje się sygnał binarny. Ponieważ wielkość ta jest proporcjonalna do odczytanej przez sensor wartości pomiaru, zmierzenie jej wystarczy, by poznać temperaturę w otoczeniu czujnika. Przykładowo, w popularnym czujniku LM35 zmiana napięcia jest liniowa i wynosi 10 mV/°C, co oznacza, że wzrost wartości napięcia wynosi 10 mV na każdy stopień Celsjusza (na przykład, jeśli 10°C to X woltów, przy 11°C czujnik poda na wyjściu napięcie o wartości X woltów plus 10 mV). Popularność analogowych czujników temperatury ma wiele powodów - można do nich zaliczyć między innymi stosunkowo niską cenę, niezawodność czy brak konieczności posiadania mikrokontrolera do odczytania wyniku pomiaru.

Zastosowanie czujników temperatury

Czujniki temperatury znajdują zastosowanie w wielu projektach i urządzeniach elektronicznych. Są niezbędnym elementem sprzętu AGD (na przykład takich urządzeń jak czajnik, pralka, zmywarka czy lodówka), a także systemów bezpieczeństwa (instalacje przeciwpożarowe), instalacji grzewczej, klimatyzacji czy systemów automatyki domowej. Analogowe czujniki temperatury wyjątkowo dobrze współpracują z niektórymi minikomputerami, na przykład popularnym Arduino, co sprawia, że te elementy często wykorzystywane są jednocześnie. Dobrym przykładem może być na przykład samodzielnie wykonany system kontroli temperatury w inteligentnym budynku, który będzie oparty o wykorzystanie Arduino i analogowych czujników temperatury zbierających dane. Taka instalacja może przesyłać odczytane informacje do urządzeń grzewczych lub klimatyzacji, które będą w zależności od potrzeb uruchamiane lub wyłączane. Analogowe czujniki temperatury doskonale sprawdzą się również w takich projektach jak termometry czy stacje pogodowe.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania?

Przed zdecydowaniem się na konkretny model warto sprawdzić, jakie parametry czujnika są najbardziej istotne dla danego zastosowania, co pozwoli wybrać idealnie dopasowaną do konkretnego projektu propozycję. Podobnie jak inne sensory, czujniki temperatury mają ściśle określony zakres pomiarowy, którego nie należy przekraczać, by nie uszkodzić elementu. Zazwyczaj pokrywa się on z bezpieczną temperaturą roboczą i wynosi od około -50°C do mniej więcej 120-150°C. Warto zwrócić uwagę także na rozdzielczość sensora, czyli dokładność, z jaką odczytuje on mierzoną temperaturę (zazwyczaj od ±0,5°C do ±2°C). Istotne jest także napięcie zasilania, ponieważ warunkuje ono prawidłowe działanie i trwałość elementu (podanie zbyt wysokiego napięcia może nieodwracalnie uszkodzić czujnik). Sposób montażu sensora może być różny - dostępne są analogowe czujniki temperatury wykonane w technologii THT (przewlekanej), ale również elementy SMD (do montażu powierzchniowego) lub modele wyposażone w różne rodzaje złącz.

Jakie produkty znajdziesz w tej kategorii?

W tej kategorii znajdziesz szeroki wybór analogowych czujników temperatury oraz modułów pomiaru temperatury, które komunikują się za pośrednictwem sygnału analogowego. Oferujemy sensory o zróżnicowanym zakresie pomiarowym (rozpiętość od -50°C do nawet 600°C) i dokładności, dzięki czemu bez problemu znajdziesz model idealnie dopasowany do swojego projektu. Dostępny jest duży wybór elementów przeznaczonych do montażu przewlekanego (THT), jak również wykonanych w innych standardach. Bardzo atrakcyjną propozycją są moduły z czujnikiem temperatury, na przykład z serii Grove (w tym model wykorzystujący pomiar wartości promieniowania podczerwonego) czy z kolekcji Iduino. Oferujemy także zintegrowane czujniki wielofunkcyjne, zawierające jednocześnie na przykład sensor temperatury i wilgotności. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami dostępnymi w tej kategorii, a także z pozostałym asortymentem sklepu Botland, w tym szeroką ofertą cyfrowych czujników temperatury i sensorów termicznych o wysokiej dokładności.