Prąd bez kabli, czyli zasilanie „z powietrza” - RFID CHIP
Najważniejszą, niezaprzeczalną zaletą technologii RFID jest możliwość pracy bez osobnych źródeł zasilania obu komunikujących się urządzeń (czyli tagami RFID i czytnikami) przy wykorzystaniu fal radiowych. Choć oczywiście niektóre urządzenia (np. mobilne) obsługują technologię RFID, mając jednocześnie własne zasilanie, to w przypadku tagów energia niezbędna do uruchomienia niewielkiego układu elektronicznego jest przekazywana przez to samo pole elektromagnetyczne, które zapewnia właściwą transmisję danych pomiędzy obydwoma urządzeniami. Innymi słowy, system RFID (z ang. radio-frequency identification), a dokładnej pole magnetyczne generowane przez antenę modułu (czyli specjalną cewkę), powoduje indukowanie w cewce taga niewielkiego prądu, który wystarczy do uruchomienia układu, zdekodowania sygnału z nadajnika i wysłania krótkiej odpowiedzi z powrotem do nadawcy (najczęściej wiadomość jest identyfikatorem, który – w przybliżeniu można przyjąć – stanowi unikalny ciąg znaków, przypisany do konkretnego taga). Systemy RFID (identyfikacji radiowej) charakteryzuje uniwersalne zastosowanie. Przeważnie wykorzystuje się je jako kontrola dostępu.
RFID CHIP - Standardy, standardy RFID…
Świat urządzeń RFID już wiele lat temu podzielił się na dwie główne grupy, różniące się częstotliwością pracy i zasięgiem detekcji. Pierwsza z nich pracuje na częstotliwości sygnału radiowego równej 125 kHz, druga zaś – przeznaczona głównie do urządzeń zbliżeniowych, czyli o zasięgu przeważnie kilku centymetrów – działa w paśmie kilkadziesiąt razy wyższym (13,56 MHz). Inna częstotliwość wymusza nie tylko różnice w konstrukcji modułów RFID (czytników RFID), ale także w rozmiarach samej anteny – w przypadku niższej częstotliwości stosowane są nieco większe anteny, choć sama forma (płaskiej cewki powietrznej) pozostaje taka sama.
Technologia RFID - dodatkowe informacje
Warto wiedzieć, że popularne tagi RFID występują w różnych postaciach, zależnych od docelowego zastosowania. Do oznaczania większych przedmiotów doskonale nadają się samoprzylepne „pastylki”, podczas gdy bardzo małe obiekty mogą być znakowane za pomocą tagów kapsułkowych, przypominających nieco powiększone ziarenko ryżu o średnicy ok. 2 mm i długości nieco ponad 12 mm. Wdrożenie RFID nie jest kosztowne, dlatego ta technologia cieszy się tak dużą popularnością. Prawidłowo działający system RFID
Moduły i tagi RFID oraz czytnik NFC w ofercie Botland
W tej kategorii zgromadziliśmy szereg praktycznych modułów i tagów RFID, pracujących w obu opisanych wyżej standardach. Jeżeli potrzebujesz modułu do odczytywania tagów 13,56 MHz, szczególnie polecamy moduł Adafruit PN532 z wbudowaną anteną PCB oraz mniejszy, wyposażony w dwa rzędy goldpinów moduł SM130 Mifare z interfejsami UART oraz I2C. W podstawowych aplikacjach doskonale sprawdzi się znany i lubiany układ RC522, będący sercem niedrogiego i bardzo przyjaznego w implementacji modułu ME138. Do obsługi tagów 125kHz polecamy miniaturowe moduły RFID ID-12LA firmy SparkFun oraz moduły komunikacyjne dla układów z serii ID-2, ID-3, ID-12 oraz ID-20. W naszej ofercie znajdziesz oczywiście bogaty wybór tagów RFID w formie breloków, kart czy kapsułek. Znaczniki RFID dostępne w asortymencie naszego sklepu wyróżniają się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W praktyce oznacza to długą żywotność i bezawaryjne działanie.