Kategorie

JIMU - roboty edukacyjne

Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed twórcami produktów dla dzieci i młodzieży, jest usunięcie ograniczeń konstrukcyjnych. Projektowanie staje się ciekawe i twórcze, gdy nie ogranicza nas nic, prócz własnej pomysłowości. Roboty edukacyjne JIMU nie tylko nie ograniczają użytkownika, ale wręcz zachęcają go do testowania różnych wariantów urządzeń. Dodatkowe zestawy elementów konstrukcyjnych sprawiają, że nauka robotyki z JIMU to niekończąca się przygoda.

Filtrowanie

Podwozie - typ
Podwozie - ilość kół
Producenci
Podwozie + napęd
Podwozie + sterownik

Od spychacza po humanoida

Zestawy JIMU ułatwiają przygotowanie projektu Twoich marzeń. Wbrew pozorom, przeznaczone są one nie tylko dla dzieci – wymyślanie nowych konstrukcji zafascynuje nawet dorosłych. W ofercie robotów edukacyjnych marki znajduje się kilka zestawów, spośród których można wybrać ten dla nas najciekawszy: Trackbot ułatwi zbudowanie spychacza lub podnośnika na gąsienicach, a Karbot to elementy do budowy pojazdu albo robota śledzącego wyznaczony tor. Ogromne możliwości niesie z sobą zestaw JIMU TankBot, ułatwiający skonstruowanie zarówno pojazdu, jak i zwierzaka. AstroBot to jedyny robot edukacyjny JIMO, który może nawiązywać kontakt z użytkownikiem – wyraża emocje zarówno „mimiką” oczu (otoczonych kolorowymi diodami LED), jak i dźwiękiem (przez głośnik Bluetooth). Natomiast JIMU Box to zestaw klocków stworzony specjalnie dla szkół – z myślą o nauce programowania.

Mocna motywacja do kreatywności

W zależności od modelu, roboty edukacyjne JIMU wyposażone są w czujniki podczerwieni, silniki, serwomechanizmy, głośniki Bluetooth, a nawet minikomputery. Bardzo ciekawie prezentuje się aplikacja Blocky, wchodząca w skład wspomnianego już zestawu JIMU Box dla szkół. Korzysta ona z graficznego języka programowania, z biblioteką poleceń, możliwością budowy schematów blokowych, a także dodawania warunków. Dla dzieci, które dopiero wdrażają się w zagadnienia programowania, niezwykle cennym doświadczeniem może okazać się funkcja nagrywania ruchów. Polega ona na przenoszeniu na język programowania ruchów wykonywanych w rzeczywistości przez robota. Użytkownik może zatem przekonać się, jak powinien wyglądać program, który realizuje interesujące go polecenie – gotowy fragment kodu nadaje się do wykorzystania we własnych eksperymentach z JIMU.

Koła, czujniki, gąsienice…

Wszystkie części pochodzące z zestawów JIMU są kompatybilne, dzięki czemu można dowolnie je mieszać i łączyć we własnych projektach. To jednak nie koniec zabawy. Dzięki dodatkowym zestawom kół i opon można łatwo zamienić np. zwierzaka w robota mobilnego. Natomiast zestawy gąsienic zamieniają roboty edukacyjne poruszające się na kołach w mini-czołgi albo nieustraszonych eksploratorów nowego terenu. Warto skorzystać również z dodatkowych czujników dotyku, które wyposażą Twojego JIMU w wyostrzone zmysły. Natomiast żyroskop (dostępny w osobnym zestawie) nie tylko uchroni konstrukcję przed przewracaniem się, ale także wprowadzi użytkownika w świat praw fizyki. Z pewnością budowa własnego robota zrodzi mnóstwo pytań – a poszukiwanie odpowiedzi na te pytania będzie dla dzieci wstępem do wielkiej przygody ze światem nauki i techniki.