Kategorie

Baterie AAA (R3)

Bateria R3 AAA - Spośród wielu rozmiarów baterii niektóre są szczególnie chętnie stosowane w urządzeniach codziennego użytku. Do tej grupy należą między innymi popularne „małe paluszki”, jak zwykło się określać baterie w rozmiarze R3, oznaczanym też AAA. Pomimo jednakowych rozmiarów i napięcia nominalnego, baterie potrafią znacząco różnić się między sobą mniej znanymi, choć bardzo ważnymi z punktu widzenia użytkownika parametrami. Przyjrzyjmy się bateriom R3, dostępnym od ręki w sklepie Botland.

Filtrowanie

Ogniwo - Ilość
Napięcie wyjścia od
Pojemność mAh
Producenci
Masa
Długość
Wysokość
Szerokość
Ogniwo - Typ
Ogniwo - Obudowa

Baterie AAA (R3) – małe, ale mocne

Każda standardowa bateria AAA (R3, R03) ma napięcie nominalne 1,5V – dotyczy to jednak tylko baterii jako takich, których nie należy mylić z akumulatorkami o tych samych wymiarach. Najlepsze dostępne dzisiaj baterie R3 mają przedrostek L, wtedy ich typ zapisywany jest jako LR03 – dodatkowa litera oznacza, że mamy do czynienia z bateriami alkalicznymi. Ten rodzaj baterii odznacza się znacznie lepszymi parametrami (przede wszystkim wyższą pojemnością), niż zwykłe, niewiele tańsze baterie R03. Baterie alkaliczne lepiej radzą sobie też z aplikacjach o wyższym szczytowym poborze prądu, w porównaniu do baterii zwykłych. Z uwagi na wspomniane wcześniej niewielkie różnice cenowe, stosowanie baterii zwykłych jest dzisiaj nieopłacalne – alkaliczna bateria aaa znacznie lepiej sprawdzi się praktycznie w każdym zastosowaniu.

Zastosowania baterii AAA

Małe „paluszki” są wygodne w zastosowaniu wszędzie tam, gdzie borykamy się z ograniczoną ilością miejsca w obudowie – dlatego wiele urządzeń przenośnych, w tym myszy komputerowe, niektóre termometry elektroniczne, małe latarki i itp. najczęściej używają właśnie tego rodzaju źródeł zasilania. O ile do zastosowań codziennego użytku nadają się praktycznie wszystkie typowe baterie alkaliczne, o tyle w przypadku poważniejszych zastosowań profesjonalnych warto postawić na baterie specjalistyczne.

Bateria R3 - Co w „paluszkach” piszczy?

Oprócz wspomnianego napięcia znamionowego, bardzo istotnym parametrem baterii jest ich pojemność. Baterie R3 wysokiej jakości, dostarczane przez znanych światowych producentów, mogą poszczycić się pojemnością rzędu nawet 1200 i więcej mAh, co jest bardzo dobrym wynikiem dla niewielkich baterii aaa, w porównaniu ze znacznie większymi bateriami R6. Specyfikacje techniczne przemysłowych paluszków mogą zawierać typowe wartości rezystancji wewnętrznej i dokładnie podane charakterystyki rozładowania.