Kategorie

Przejściówki USB

Przejściówki USB - Port USB okazał się przełomową innowacją zarówno w sprzęcie komputerowym, jak i w sposobie myślenia o użyteczności urządzeń informatycznych. Osoby, które pamiętają jeszcze starego typu porty COM czy LPT, doskonale wiedzą, jak uciążliwe było podłączanie nowych urządzeń – w obu przypadkach bowiem należało przestrzegać zalecenia, aby wszelkich manipulacji dokonywać po wyłączeniu komputera. Dopiero wprowadzenie portów USB pozwoliło na przełączanie urządzeń „na gorąco”, tj. bez konieczności wyłączania maszyny. Popularność USB spowodowała, że opracowano cały szereg kolejnych wersji złączy, różniących się wymiarami oraz zastosowaniem. Aby móc w pełni wykorzystać możliwości portu, warto zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki USB.

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Wersje interfejsu USB

Mało kto pamięta dziś, że pierwszą naprawdę popularną wersją omawianego łącza był interfejs USB 1.1. Niedługo później do urządzeń komputerowych trafił port USB 2.0 i przez kilkanaście lat to on królował wśród prawie wszystkich typów urządzeń peryferyjnych komputera – choć z równym powodzeniem. Pojawił się w telefonach komórkowych i wielu innych urządzeniach przenośnych, sprzęcie audio, instrumentach muzycznych czy aparaturze pomiarowej, przemysłowej, medycznej i motoryzacyjnej. Kolejnym przełomem było wprowadzenie super szybkiego interfejsu USB 3.0 w roku 2013 – prędkość szyny danych wzrosła do przeszło 600 MB/s, co pozwoliło na przesyłanie danych (np. pomiędzy komputerem, a dyskiem zewnętrznym) z niewiarygodną wręcz prędkością. Wprowadzone w kolejnych latach standardy USB 3.1 i USB 3.2 zwiększyły szybkość przesyłu aż do 2500 MB/s. Za zwiększaniem transmisji podążają także zmiany w rodzajach wykorzystywanych gniazd i wtyków, a to wymusza stosowanie odpowiednich przejściówek USB.

Wtyczki, gniazda, przejściówki… Przejściówka Micro USB na USB i wiele, wiele innych

Charakterystyczną dla USB cechą, która odróżnia ten interfejs od innych magistral komputerowych, jest mnogość odmian złączy – zarówno gniazd, jak i pasujących do nich wtyków. Najpopularniejsze w komputerach stacjonarnych, laptopach i innych urządzeniach pracujących w trybie hosta USB (np. oscyloskopach cyfrowych) jest 4-pinowe, płaskie gniazdo USB A. Większe urządzenia peryferyjne (drukarki, skanery) są wyposażone w gniazdo typu B (przypominające kwadrat ze ściętymi dwoma narożnikami). Mniejsze urządzenia (np. aparaty cyfrowe) przez wiele lat były wyposażane w gniazdo mini USB, choć później zastąpiło je niezwykle popularne gniazdo micro USB, pełniące niejednokrotnie jedynie rolę gniazda zasilania (np. w power bankach czy minikomputerach Raspberry Pi). Co ważne, kable i przejściówki USB zgodne z oficjalnym standardem USB uniemożliwiają nieprawidłowe połączenie, np. zestawienie dwóch urządzeń pracujących w trybie hosta USB. Sprawa skomplikowała się nieco po wprowadzeniu uniwersalnego złącza USB C, a także upowszechnionych nieco wcześniej portów USB OTG, umożliwiających jednemu urządzeniu pełnienie zarówno roli hosta, jak i urządzenia końcowego.

Przejściówki USB w ofercie sklepu Botland

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór przejściówek USB, umożliwiających łatwe łączenie różnych kompatybilnych ze sobą urządzeń. Dla smartfonów i tabletów obsługujących tryb USB OTG mamy niewielkie przejściówki, pozwalające np. na podłączenie do urządzenia mobilnego pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Problem zbyt krótkich kabli zlikwidują przedłużacze USB A-A o długości 1,8 m oraz 3 m. Mamy także szereg dostępnych od ręki przejściówek USB – służą one do zasilania urządzeń korzystających ze standardowych wtyków DC 5,5/2,1 mm, ale też ułatwiają wyprowadzenie linii zasilania (na krokodylki) lub wszystkich czterech linii przewodu USB (na wtyk typu goldpin).